Reklama

Podatki od nieruchomości będą wyższe

Opublikowano: czw, 5 gru 2019 15:04
Autor:

Podatki od nieruchomości będą wyższe - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Gostyńscy radni właściwie bez dyskusji zdecydowali, że od 2020 r. w gminie podniesione zostaną stawki podatku od nieruchomości o 2,5% w stosunku do dotychczas obowiązujących. Taka decyzja oznacza zwiększenie w gminnym budżecie planowanych dochodów o 394 tys. zł rocznie.

Przypomnijmy, że uchwałą, podejmowaną w 2018 roku samorządowcy podnosili stawki o 1,9% na rok kolejny.

- Są gminy, tak jak na przykład Rawicz, który w tym roku podniósł podatek o 15 procent. Ale tam samorząd nie robił tego przez 3 lata, tak to uzasadnia. Wydaje nam się, że regularne podnoszenie o stopień inflacji jest mniej bolesne i odczuwalne dla mieszkańców, niż taki radykalny wzrost. W naszej gminie też przez pewien czas nie podwyższaliśmy podatku, ale wtedy inflacja była tak niska, że stawki mogły się utrzymywać - mówiła Małgorzata Łoniewska z wydziału finansowego Urzędu Miejskiego w Gostyniu.

Radni podczas posiedzenia komisji dopytywali o kwestie spłat podatków przez mieszkańców. Chcieli wiedzieć, czy są jakieś zadłużenia z tego tytułu.

- Zawsze są, co roku, ale na stałym poziomie. Wśród dłużników są osoby, które nie płacą co roku. Są tacy podatnicy, którzy dopóki nie dostaną upomnienia, nie zapłacą podatku. Niektórzy tłumaczą się tym, że zapomnieli. Są mieszkańcy, którzy płacą dopiero po wyegzekwowaniu kwoty z konta przez urząd skarbowy. Wtedy ponoszą dużo większe koszty - wyjaśniała Małgorzata Łoniewska.

Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, gostyński urząd miejski ma problem ze ściągalnością podatku od jednej z firm ze Strefy Gospodarczej.

Stawka podatku od nieruchomości w gminie Gostyń ustalona na 2020 r.

Od gruntów:

- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,68 zł/m kw. powierzchni, było 0,66 zł/m kw.

- niezabudowanych rewitalizowanych - 3,14 zł/m kw., było 3,06 zł/m kw.

Od budynków lub ich części:

- mieszkalnych - 0,62 zł od 1 m pow. użytkowej, było 0,60 zł/m kw.

- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na dział. gospodarczą - 20,84 zł od 1 m kw. pow. użytkowej, było 20,33 zł

- związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 4,85 zł od 1 m pow. użytkowej, było 4,73 zł

- od budowli - 2 proc. ich wartości

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE