Reklama

Po roku działalności opłaty podniesiono

Opublikowano: sob, 9 lis 2019 14:35
Autor:

Po roku działalności opłaty podniesiono - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Uregulowano sprawy związane z ponoszeniem opłat w Dziennym Domu „Senior+” w Gostyniu. Rada Miejska w Gostyniu podjęła w tej kwestii stosowną uchwałę na ostatniej sesji. Opłata stała, która dotyczy tylko korzystania z pobytu w Dziennym Domu „Senior +” wzrośnie od 2 zł do 20 zł w 2020 r., w zależności od progu dochodowego, w zależności od tego, czy jest to osoba samotna, czy mieszkająca w rodzinie.

W DD „Senior+” w Gostyniu umożliwiono bezpłatne uczestnictwo osobom o najniższych dochodach i będącym w trudnej sytuacji życiowej. Procentowa wysokość miesięcznej odpłatności uczestnika za pobyt w DD Senior + liczona jest od średniego miesięcznego kosztu pobytu. Podniesiony został próg do 200 proc. kryterium dochodowego jeśli chodzi o nieodpłatne korzystanie z uczestnictwa w domu Senior +. Oznacza to, że osoby samotne, które mają dochód miesięczny do 1. 400 zł i osoby mieszkające w rodzinie, których miesięczny dochód wynosi ok. 1.050 zł na osobę będę mogły korzystać z „domu seniora” nieodpłatnie.

- Poza tym poszczególne progi procentowe zostały dostosowane do aktualnego kosztu utrzymania, a projekt budżetu na 2020 r. kształtuje koszt utrzymania uczestnika na poziomie 1015 zł na osobę - wyjaśniała gostyńskim radnym Agnieszka Wojtkowiak, kierowniczka DD „Senior +” w Gostyniu.

Średni miesięczny koszt pobytu uczestnika, który będzie stanowił podstawę do naliczania odpłatności od 1 stycznia 2020 r. ustalany będzie na podstawie zarządzenia burmistrza, wydawanego corocznie do 30 listopada. Średni miesięczny koszt jest określany na podstawie kalkulacji planowanych do poniesienia wydatków na następny rok kalendarzowy, w stosunku do planowanej liczby miejsc. Nie wliczano w to zakupów i wydatków na inwestycje. Dodatkowo uczestnicy płacą też za wyżywienie, pokrywają koszty dowozu oraz inne. - Co roku odpłatności będą obliczane na podstawie aktualnego kosztu utrzymania - powiedziała Agnieszka Wojtkowiak.

Obecny koszt utrzymania uczestnika, ustalony na 2019 r. wynosi 900 zł. - To był pierwszy rok działalności Domu Dziennego Senior +, koszt badawczy. I on wzrośnie o ponad 100 złotych - dodała kierowniczka.


ok. 4. 000 zł miesięcznie ( 48. 000 zł rocznie) wpływa do budżetu z wpłat za korzystanie z Domu Dziennego Senior+

ok. 600 000 zł - roczny budżet instytucji. Senior + w Gostyniu stara się o dotację , która wynosi ok. 300 zł na uczestnika
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE