Na tegorocznym zlocie harcerzy hufca ZHP Jarocin, w Gostyniu pojawili się dowodzący: komendant jarocińskiego hufca podharcmistrz Krzysztof Pelc, harcmistrz Katarzyna Mołczyńska - prowadząca gostyńskich harcerzy, poza tym główni bohaterowie: zuchy, harcerze, wędrownicy, instruktorzy oraz seniorzy. Razem z nimi świętowali szczególni goście: posłanka na sejm RP Lidia Czechak, od lat towarzyszącą drużynom ZHO Jarocin w harcerskiej przygodzie, wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, która również jeździła na obozy i wywodzi sie z gostyńskiego środowiska harcerskiego, samorządowcy z Gostynia i gmin sąsiadujących, aa także gospodarz - dyrektor szkoły Marek Rożek. Z zaproszenia skorzystali harcerze z drużyn, jakie istnieją w innych gminach powiatu gostyńskiego.
Kiedy już wszyscy zasiedli w dużym kręgu, na znak rozpoczęcia zlotu, na szkolnym boisku rozpalono ognisko. Obrzędu dokonali: komendant hufca ZHP Jarocin Krzysztof Pelc, posłanka Lidia Czechak, wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP Harcmistrza Maciej Siwiak, druhny drużynowe środowisk gostyńskich: 14. WDH - podharcmistrz Katarzyna Mołczyńska oraz 14 GZ, przewodniczka Marcinkowska Krauze. Siedzący przy płomieniach harcerze rozśpiewali się na dobre, w tle słychać było gitarowe dźwięki. Aby ogień mógł być podtrzymany, mianowano harcerzy na jego strażników. Wyróżnionymi do pełnienia zaszczytnej funkcji okazali się wywiadowcy Tymoteusz Grzemski i oraz Artur Cok.
Siedzący przy podtrzymywanych płomieniach harcerze rozśpiewali się na dobre, w tle słychać było gitarowe dźwięki.
Wojewoda województwa wielkopolskiego Agata Sobczyk zdradziła nam:
- Jeździłam na obozy harcerskie i dużo wspomnień mam z tamtego czasu. Już z burmistrzem zdążyliśmy też słowo zamienić, że obozował również. Najwięcej do posiedzenia ma jednak zastępca burmistrza Maciej czajka, gdyż przyniósł dewocjonalia, związane z harcerstwem. To wyjątkowy wieczór, zaraz zapłonie ognisko, na pewno odżyją wspomnienia. Dobrze nam wszystkim spotkać się w takim kręgu po intensywnym tygodniu i razem pobyć. Na pierwszy obóz harcerski jechałam z druhną Barbarą Mikołajską, komendantką, mamą Ksi i to właśnie Kasia była inicjatorką, wprowadziła mnie w krąg, jechali też koleżanki i koledzy z mojej klasy, razem ruszyliśmy. 3 tygodnie w lesie, to jest coś takiego, co już nie jest obecnie. Teraz harcerstwo się odradza i myślę, że to jest dobry kierunek. Jedno to kwestia aktywności fizycznej, bo harcerze są w ciągłym uchu, ale też krzewienie postaw oraz idei, które są tego warte: poczucia służby, poczucia odpowiedzialności, niesienie pomocy innym, odwagi, współodpowiedzialności. Musimy krzewić te idee, cieszymy się, że te 110 lat możemy wspólnie świętować, żeby ta iskra pomiędzy pokoleniami trwała.
ciąg dalszy artykułu pod filmem
Krótki rys historyczny gostyńskiego harcerstwa
Podharcmistrz Katarzyna Mołczyńska przedstawiła siedzącym przy ognisku gościom krótki rys historii gostyńskiego harcerstwa.
Obchodzimy 110-lecie, ale co to jest za data? Pierwszą drużyną, która tutaj na naszym terenie, w Gostyniu się pojawiła, była drużyna imienia Tadeusza Kościuszki. Pierwszą zbiórkę ta drużyna miała właśnie w 1915 roku, ale w 1 sierpnia. Ale wówczas najczęściej jesteśmy na obozach, dlatego też nasze uroczystości zorganizowaliśmy teraz, w maju – wyjaśniła druhna.
Zaznaczyła, że w czasie minionych 110 lat harcerstwo w Gostyniu i na ziemiach gostyńskich trwało bez przerwy.
W 1925 roku powstał Hufiec Gostyń i nieprzerwanie działał do 2011 roku.
Nawet wtedy, kiedy przestał działać, to jedna drużyna w Gostyniu jeszcze działała przez rok. Do Hufca Gostyń należały też drużyny z Krobi, Ponieca, Pogorzeli, Koźmina, Borku Wielkopolskiego i Piasków. Drużyn w Gostyniu już nie było, ale niektóre z pozostałych gmin wciąż działały: Krobia, Poniec. Jedynie nie było żadnego harcerstwa w Gostyniu. Jednak dzięki zastępcy burmistrza Grzegorzowi Skorupskiemu, który w 2020 r. zaczął szukać osoby, która chciałaby wznowić gostyńskie harcerstwo, możemy działać – przekazywała Katarzyna Mołczyńska.
Kadra harcerska (w całości obecna na ognisku) zebrała się również w 2020 r. i dołączyła do hufca ZHP Jarocin. I w ten sposób 1 czerwca 2021 r. w Gostyniu stworzona została 14. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska, która istnieje i jest aktywna do dziś. od września 2024 r. działa też kolejna drużyna – jest to 14. Gromada Zuchowa. Razem na gostyński zbiórki harcerskie chodzi 80 dzieci.
Myślę, że jest zainteresowanie w Gostyniu, prężnie działa nasze harcerstwo i sądzę, że będzie się dalej rozwijać. Nasi harcerze są widoczni w żółto-fioletowych chustach – zapewniła podharcmistrz Mołczyńska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.