reklama

Pies Fiona oraz instruktorka z ZSS w Brzeziu w gostyńskim kinie. W Gostyniu o dogoterapii i prawidłowej relacji z psem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Pies Fiona oraz instruktorka z ZSS w Brzeziu w gostyńskim kinie. W Gostyniu o dogoterapii i prawidłowej relacji z psem - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
67
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura- Jeżeli chcemy przywitać się z psem, to zawsze pytamy najpierw o zgodę właściciela, który najbardziej powinien znać swojego pupila - mówiła Marzena Ptaszyńska, specjalistka dogoterapii, do słuchaczy, wśród których byli rodzice z dziećmi, a także osoby z niepełnosprawnością. Spotkanie odbyło się 27 lipca 2024 r., w ramach projektu „Kino bez barier w drodze”!
reklama

Gostyń znalazł się w grupie 8 miejscowości z Wielkopolski, w których realizowany jest projekt „Kino bez barier w drodze”. W ramach tej kulturalnej inicjatywy, przygotowanej na czas wakacji, w kinie dostępne są pokazy filmowe z audiodeskrypcją, z napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących, a także z tłumaczeniem na polski język migowy.

W minioną sobotę sala projekcyjna w gostyńskim kinie była w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością, dla poruszających się na wózkach, wyposażona została w pętle indukcyjne. Po specjalnym przygotowaniu, na dużym ekranie wyświetlono film „O psie, który jeździł koleją”.

Wcześniej jednak, nawiązując nieco do fabuły seansu, zorganizowano spotkanie ze specjalistką od dogoterapii - Marzeną Ptaszyńską, która jest również nauczycielką w Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu. Z placówką związana jest od ponad 20 lat.

Prelegentka przyszła do gostyńskiego kina wraz z psem Fioną - suczką rasy cavalier king charles spaniel, która towarzyszy i pomaga jej w pracy od 7 lat.

- Ten dzień dla nas jest wyjątkowy. W ciągu roku szkolnego po cichutku pracujemy, robiąc swoje w naszej szkole, natomiast dziś spotkanie w dużej sali z dużym gronem widzów. Nie jest to łatwe także dla Fiony, która przebywa w innym miejscu niż szkoła. Wybaczcie, jeśli pies będzie trochę się wiercił. Zmienimy w tym czasie pozycję - ze stolika na podłogę. Będzie tego wymagała sytuacja - tłumaczyła zachowanie swojej czworonożnej towarzyszki Marzena Ptaszyńska.

Poinformowała, że suczka, która pomaga w prowadzeniu terapii, powoli szykuje się do przejścia na emeryturę.

- Fionie tak naprawdę pomału należy się emerytura, ponieważ pies, który skończył specjalne szkolenia - zresztą razem musiałyśmy przejść kursy, w szkole takiego typu powinien pracować około 6, 7 lat - uzupełniła prelegentka.

Wyjaśniła, czym jest dogoterapia, czyli pomocnicza metoda szeroko rozumianej rehabilitacji - nie tylko ruchowa, ale również całego rozwoju człowieka. 

- Powinna zajęcia w tym zakresie prowadzić osoba, która ma wykształcenie w kierunku terapii: rehabilitant, pedagog, nauczyciel, lekarz lub psycholog. Ktoś, kto orientuje się w poszczególnych etapach rozwoju dzieci i młodzieży i wie, co może robić na zajęciach - mówiła nauczycielka ZSS w Brzeziu.

Marzena Ptaszyńska opowiadała o korzyściach, jakie mogą przynieść kontakty z psem oraz wspólna praca w ramach dogoterapii. Zauważyła, że modne - wręcz powszechne w ostatnich latach - stały się terapie z udziałem zwierząt. Jej zdaniem, niekoniecznie musi to być dobry trend.

- Różnie bywa z dobrostanem zwierząt na zajęciach. Jeśli przychodzi na zajęcia - na przykład - do przedszkola osoba, która po prostu wpuszcza psa, to on jest wśród dzieci, ma się witać ze wszystkimi, musi być głaskany przez wiele osób naraz - to z terapią nie ma nic wspólnego. Jest to jakaś atrakcja - uzasadniała swoje poglądy prelegentka. 

Mówiła też, jaki sposób zainteresowała się tego rodzaju terapią i jak dogoterapia stała się jej pasją. Pierwszym zwierzakiem, z którym terapeutka współpracowała był Dyzio, później pojawiła się Fiona, z którą uczestniczyła w kilku kursach, a także szkoleniu, zakończonym specjalnym egzaminem.

- Pies pomaga w zajęciach. On nie jest pomocą dydaktyczną, lecz żywym organizmem - podkreślała, opowiadając o organizacji zajęć i roli psa, jaką wówczas pełni. - Zajęcia nie powinny mieć zbyt wielu uczestników, (...) nie powinno się dopuścić, aby witał się po kolei z każdym z uczniów - uzupełniała.

więcej pod obrazkiem

Zwracając się podczas spotkania do obecnych w kinie, Marzena Ptaszyńska przekazała też kilka cennych i ważnych wskazówek na temat odpowiedzialności oraz prawidłowej komunikacji w relacji człowiek - pies.

- Naszym celem - moim i Fiony - na zajęciach lub na takich spotkaniach, jak dzisiaj z państwem, jest też rozwijanie pozytywnych i bezpiecznych postaw wobec zwierząt. Chodzi o to, żebyśmy zwierzęta potrafili dobrze traktować, bo wówczas będzie to dla obu stron bezpieczne - mówiła prelegentka.

Udzieliła też kilku cennych instrukcji, jak prawidłowo witać się z psem. Okazało się, że w pierwszym kroku wcale nie trzeba podawać ręki do powąchania. 

- Podstawowa zasada - najpierw pytamy o zgodę właściciela, gdyż każdy powinien znać swojego pupila. Ale też dlatego, że psy mają różne charaktery - jedne lubią się witać, inne nie. Nie podchodźmy do psa od tyłu, nie straszymy go. Jeśli jest niewielki, kucamy przed psem i obserwujemy interakcję, zwracajmy uwagę na jego odczucia i słuchajmy jego pana. (...) Głaskanie i przytulanie może być męczące. Jeśli pies do nas nie podchodzi, nie obwąchuje to może być sygnał, że nie chce z nami się przywitać - radziła Marzena Ptaszyńska.

Sporo frajdy dzieci miały w trakcie sesji zdjęciowej z sympatycznym psem. Po prelekcji, dla uczestników zaplanowano słodki poczęstunek z gorącymi napojami. Podczas spotkania goście wymieniali się wrażeniami oraz rozmawiali o własnych doświadczeniach ze zwierzakami. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu "O psie, który jeździł koleją" z audiodeskrypcją, napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących, a także - podobnie jak podczas wykładu - tłumaczeniem na polski język migowy.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama