Reklama

Pielgrzymka Strażaków i Rodzin Strażackich na Świętą Górę wspólnie z festynem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Jednocześnie z XIII EkoFestynem na Świętej Górze zorganizowano Pielgrzymkę Strażaków i Rodzin Strażackich. Po uroczystej mszy świętej organizatorzy zaprosili dużych i małych strażaków na tereny za bazylika, gdzie czekały na nich liczne atrakcje. Zależało im na integracji rodzin strażackich, bez podziału na OSP czy PSP.

W ubiegłą niedziele, 5 czerwca odbyła się Pielgrzymka Strażaków i Rodzin Strażackich na Świętą Górę. Imprezę rozpoczęła o godzinie 15.00 uroczysta Msza Św. Dziękczynna w Bazylice Świętogórskiej prowadzona przez ks. proboszcza Michała Kuliga, kapelana strażaków. Do ołtarza dary przyniosły delegacje MDP z OSP Karolew i OSP Golina.

Na uroczystości pojawił się poseł Jan Dziedziczak - sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, który podziękował strażakom powiatu gostyńskiego za ich służbę, poświęcenie i bezinteresowność w pomocy innym ludziom.

Bez tych dzieci nie będzie strażactwa ochotniczego

Słowa podziękowania i kwiaty przekazał zastępca komensanta powiatowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Michał Pohl a vice prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, dh Roman Danielczyk powiedział m.in.:

- Ta pielgrzymka jest zorganizowana przede wszystkim dla naszych rodzin. My, strażacy- czy ochotniczy czy zawodowi - ruszamy do zdarzeń, a oni zostają w domu z obowiązkami sami - podkreślał dh Roman Danielczyk z ZOP ZOSP RP w Gostyniu. - Chcemy podziękować naszym bliskim za ciepliwość i zrozumienie dla naszej, druhów z OSP, pasji.

Jego zdaniem, takie imprezy jak ta służą też zintegrowaniu strażaków nie tylko z jednostek ochotniczych czy Państwowej Straży Pożarnej, ale i całego środowiska rodzin strażackich.

- Szczególnie pozytywnie odbieram widok dzieci i młodzieży z Drużyn Pożarniczych - dodaje strażak. - To nasz "narybek", nasza przyszłośc. Z każdej drużyny młodzieżowej do seniorów trafia kilka osób, bez nich, bez tych dzieci straż nie ma przyszłości.

Msza Św., pokazy i wspólny festyn na ogrodach klasztornych

W tegorocznej pielgrzymce brały udział liczne reprezentacje OSP z powiatu gostyńskiego (m.in. OSP Piaski, OSP Smogorzewo, OSP Gola, OSP Szurkowo, OSP Godurowo, OSP Borek Wlkp., OSP Poniec, OSP Golina) oraz goście z powiatu jarocińskiego - OSP Golina. Miłym akcentem pielgrzymki był udział w niej strażaków - ochotników z Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Następnie odbył się festyn strażacki w ogrodach klasztornych, na którym dla wszystkich chętnych zaplanowano mnóstwo atrakcji:,mini zawody dla dzieci, pokaz sikawek konnych z OSP Smogorzewo, OSP Strumiany, OSP Stankowo i OSP Czeluścin, pokaz nowoczesnych samochodów strażackich z OSP Piaski, OSP Gola i OSP Pępowo, prezentację dziecięcych i młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, pokaz mini pojazdów strażackich z OSP Smogorzewo, Jolkipolki z OSP Golina i Iskierki z OSP Karolew. Obecni byli równiez strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Gostyniu.

Atrakcje tematyczne dla przyszłych strażaków

Na kilku stanowiskach chętne dzieci mogły wziąć udział w zabawach tematycznych: torze sprawnościowym, przebierankach za strażaka, sesji fotograficznej czy zajęciach plastycznych.

Strażacy zawodowi z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu zaprezentowali mobilny symulator zagrożeń pożarowych, tzw. domek. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli zapoznać się z aktywną makietą pod czujnym okiem strażaków, którzy wyjaśniali, jakie są najczęstsze przyczyny pożarów w domu. Tuz obok przeprowadzano kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Nie tylko dla najmłodszych uczestników festynu zorganizowano przejażdżki mini kolejką strażacką z OSP Smolice.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy