Reklama

Pasja, misja, powołanie jednocześnie. Wszystko wysoko ocenione

Opublikowano:
Autor:

Pasja, misja, powołanie jednocześnie. Wszystko wysoko ocenione - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Barbara Cwojdzińska otrzymała w tym roku indywidualną nagrodę gminy Gostyń pod nazwą „Laur Gostynia”. Gostyńscy radni, podejmując decyzję w tej sprawie byli jednogłośni. Z wnioskiem o przyznanie nagrody dla Barbary Cwojdzińskiej do rady miejskiej zwróciła się grupa 31 mieszkańców.

Nominowana gostynianka to emerytowana nauczycielka, była wicedyrektor w ZSO w Gostyniu. Aktualnie jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Dom Europejski. Przyznaje, że zgłoszenie jej do przyznania „Lauru Gostynia” było dla niej wielką niespodzianką.

- Byłam bardzo wzruszona faktem, że jest grupa osób, która dostrzega moją działalność społeczną. Natomiast o samej nominacji dowiedziałam się z mediów. To wielka satysfakcja, że moja praca została tak wysoko oceniona. Laur Gostynia to dla mnie wielkie wyróżnienie i powód do dumy - mówi Barbara Cwojdzińska.

Wnioskujący o nagrodę indywidualną dla Barbary Cwojdzińskiej wskazywali na fakt, iż w czasie swojej aktywności zawodowej do dziś działa ona w różnych obszarach i jest organizatorką wielu inicjatyw, mających na celu promowanie miasta oraz regionu za granicą - polskiej tradycji, kultury i historii. Efektem jej pracy i zaangażowania jest wieloletnia współpraca polsko-francuska, poprzez pozyskanie środków z Unii Europejskiej umożliwiła niezamożnej młodzieży branie udziału w wymianach bilateralnych. Barbara Cwojdzińska już w latach 90. zainicjowała współpracę z gminami z rejonu Rouen, dzięki czemu rozpoczęła się pierwsza wymiana młodzieży i nauczycieli z tą częścią Francji. Wtedy pierwszy raz młodzież z gostyńskiego liceum wyjechała na wymianę szkolną do Bonsecours.

Kilka lat później rozpoczęła się międzynarodowa wymiana młodzieży pomiędzy Szkołą Podstawową nr 3 w Gostyniu, a Gimnazjum w Boos. Barbara Cwojdzińska zajmowała się pozyskiwaniem środków z Unii Europejskiej na udział młodzieży w wymianach międzynarodowych. W 2002 r. nastąpiło podpisanie „Karty Przyjaźni” pomiędzy gminą Gostyń. Stowarzyszeniem „Dom Europejski” i gminami Plateau Est de Rouen oraz Stowarzyszeniem „Europa ponad podziałami”. Dzięki aktywnej działalności nominowanej do nagrody „Laur Gostynia” w 2008 r. odbyły się II Igrzyska Europejskie, a później Powiatowy Konkurs Językowy pod patronatem ambasadora Luksemburga oraz Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Jak zaznaczają wnioskujący o przyznanie jej nagrody indywidualnej gminy Gostyń, Barbara Cwojdzińska przez wiele lat zabiegała o stworzenie młodzieży z gminy i powiatu warunków do nauki, porównywalnych z tymi, jakie mają uczniowie innych krajów. Starała się przezwyciężać stereotypy istniejące w krajach unijnych na temat Polski i Polaków, ukazywać piękno Francji i Polski.

Nominowana do nagrody gostynianka aktualnie jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Dom Europejski. Jest inicjatorką akcji, która ma na celu pomoc dzieciom w Burkina Faso. Dzięki niej udało się pozyskać środki finansowe dla biednych krajów Afryki w latach 2018-2020. Ma na swoim koncie wdrożone programy (np. „Młodzi dla Europy” czy „Dziś uczeń jutro Euroobywatel”) oraz kilka publikacji osobistych oraz współredagowanych – m.in. „Od narodów do wspólnej Europy – zamysł romantyków” z 2007 r., „Zapisane karty przyjaźni - dwa narody jedna dusza” z 2016 r., „Gostynianki w PRL-U” z 2018 r., „Amitie au fil des pages – deux narions, une seule ame” z 2019 r.

Wniosek grupy mieszkańców został przeanalizowany na posiedzeniu komisji w składzie: przewodniczący i wiceprzewodniczący rady miejskiej oraz przewodniczący komisji stałych. Obradujący uznali, że spełnił on wszystkie wymogi formalne, a działalność Barbary Cwojdzińskiej godna jest przyznania gminnej nagrody i wystąpili w tej sprawie do rady miejskiej. Na majowej sesji nikt nie miał wątpliwości - radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przyznania nagrody pod nazwą „Laur Gostynia” w kategorii indywidualnej Barbarze Cwojdzińskiej.

Jest jedna niewiadoma. Dotychczas nagroda wręczana była uroczyście i oficjalnie podczas święta miasta. W tym roku, ze względu na stan epidemii, „Dni Gostynia” nie odbyły się. W jakich okolicznościach tegoroczny „Laur Gostynia” zostanie przekazany nominowanej, nie wiadomo.

Barbara Cwojdzińska o swojej działalności:

W książce „Zapisane karty przyjaźni” napisałam, że wielkim szczęściem w życiu jest to, gdy dziecięce zainteresowania oraz młodzieńczą pasję połączy się z pracą zawodową i dodatkowo przeniesie na grunt aktywności społecznej. Moje zamiłowania lingwistyczne, ciekawość świata, chęć podróży i spotkań z ludźmi reprezentującymi odmienną kulturę wpłynęły na moje życiowe wybory.

Cała rozmowa z nominowaną w bieżącym numerze "Życia Gostynia"

e-wydanie gazety Życie Gostynia

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE