Reklama

Ostatnia tablica odsłonięta

Opublikowano:
Autor:

Ostatnia tablica odsłonięta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Ostatnia - czwarta tablica pamiątkowa pojawiła się na cokole pomnika Najświętszego Serca Jezusowego w Gostyniu. Podczas uroczystych obchodów jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości na gostyńskim rynku, wspólnie odsłonili ją burmistrz Gostynia Jerzy Kulak i ks. kanonik Grzegorz Robaczyk, proboszcz gostyńskiej fary i dziekan dekanatu gostyńskiego.

Podczas radosnego świętowania Dnia Niepodległości, mieszkańcy gostyńskiej gminy dumnie dziś odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego - o tym piszemy TUTAJ.

Później głos zabrał burmistrz Gostynia Jerzy Kulak. W oficjalnym przemówieniu przypomniał, jak to 100 lat temu, w wagonie kolejowym na stacji Compiegne mocarstwa podpisały zawieszenie broni i zakończyła się I wojna światowa - "wojna powszechna za wolność ludów", jak pisał Adam Mickiewicz, nasz wieszcz narodowy. Burmistrz nawiązał również do Józefa Piłsudskiego, który 11 listopada 1918 r. przejął z Rąk Rady Regencyjnej dowództwo nad wojskiem.

- W tym tak ważnym dla naszej narodowej i obywatelskiej wspólnoty dniu, musimy mieć świadomość, jak bardzo skomplikowanym procesem była trwająca ponad wiek walka o suwerenny byt państwowy - mówił Jerzy Kulak. - Polskie drogi do niepodległości były różne. Czasem sprzeczne, jednak zawsze pełne zaangażowania i ofiarności - dodał.

Gostyński włodarz zauważył, że w minionym roku Gostyń był naznaczony licznymi wydarzeniami, które upamiętniały radosne święto - 100-lecie niepodległej. W mieście organizowano tematyczne zawody sportowe, spektakle teatralne, konkursy, koncerty, wystawy i konferencje.

Słuchającym burmistrz zwrócił uwagę, że jedną z najważniejszych rzeczy jest zgoda i szukanie tego, co łączy, wbrew temu, co dzieli.

- Do rangi olbrzymiego symbolu urasta fakt, że tak, jak nasi przodkowie wybudowali Pomnik Serca Jezusowego, jako votum za odzyskaną niepodległość, tak samo my dziś na tym pomniku umieszczamy dodatkową tablicę, poświęconą setnej rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego - powiedział Jerzy Kulak. Później wraz z księdzem kanonikiem Grzegorzem Robaczykiem odsłonili tablicę, symbolicznie zdejmując biało-czerwone wstęgi.

Proboszcz gostyńskiej fary, po odmówieniu modlitwy, pobłogosławił nową tablicę, na której widnieje napis o treści: W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Społeczeństwo Gostynia.

Grawerowane litery są pozłacane. Tablicę wykonano w gostyńskim zakładzie kamieniarskim Henryka Chudego. 
Obecne na rynku delegacje samorządowe, szkolne oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem "Roty".
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE