Reklama

Opłata za żłobek niższa przez cały rok

Opublikowano:
Autor:

Opłata za żłobek niższa przez cały rok - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Trwa pierwsza rekrutacja do publicznego żłobka w gminie Borek. Instytucja rozpoczyna działalność od nowego roku w Karolewie. Pobyt dzieci w żłobku jest płatny i radni ustalili, że za miesiąc rodzice będą płacić 900 zł. Ale w 2019 r. może być inaczej.

Dyrektorem nowo wybudowanego żłobka w Karolewie (przy przedszkolu samorządowym) została Małgorzata Jeż. Wygrała rywalizację o to stanowisko z kilkoma kontrkandydatami.

Aby instytucja mogła zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2019 r., potrzebne są dzieci. Burmistrz Borku ogłosił pierwszą w gminie rekrutację dzieci do publicznego żłobka. Głównym kryterium przyjęcia dzieci jest zamieszkanie ich rodziców lub opiekunów na terenie boreckiej gminy. Jeśli chodzi o wiek, zgodnie z ustawą, maluchy muszą mieć skończone 20 tygodni życia. Dzieci, które nie zostaną przyjęte, z powodu braku miejsc, umieszczane są na liście rezerwowej. Jeśli w żłobku zrobi się wakat, mogą być przyjęte, zgodnie z kolejnością oczekiwania. Wzór wniosku o przyjęcie dziecka do żłobka można znaleźć na stronie internetowej gminy Borek.

Wskład komisji rekrutacyjnej ds. przeprowadzenia pierwszej rekrutacji wchodzą dyrektor Edyta Jeż, wiceburmistrz Jolanta Chudzińska oraz Alicja Łopatka z boreckiego magistratu.

Na II sesji boreckiej rady miejskiej ustalono wysokość opłaty za pobyt dziecka w żłobku oraz wysokość dodatkowej opłaty w przypadku, kiedy czas pobytu malucha się wydłuży. Zdecydowano również ile będzie wynosiła maksymalna wysokości opłaty za wyżywienie. Maksymalny pobyt dziecka w żłobku to 10 godzin.

Decyzją radnych miesięczna opłata za opiekę w tym czasie ma wynosić 900 zł. Rodzice powinni wnosić opłaty z dołu, do 10 dnia każdego następnego miesiąca.

W 2019 r. dla opiekunów  koszty pobytu malucha w żłobku będą jeszcze mniejsze. Borecki samorząd realizuje projekt, związany w dużej mierze z aktywizacją osób wykluczonych społecznie czyli takich, które przebywały na urlopie macierzyńskim w związku z urodzeniem dziecka i planują wrócić na rynek pracy. Gmina może otrzymać dotację z województwa, w ramach projektu "Z rodzicielstwem na tak. Borek Wlkp. stawia na żłobek". Środki finansowe mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego WRPO na lata 2014-2020. Kwota dotacj nie jest mała, bo chodzi o 423 664 zł. Dzięki temu miesięczna opłata stała za żłobek w 2019 r. dla rodziców będzie wynosiła 250 zł. Pozostała część będzie refundowana z gminy. Podczas dyskusji nad projektem uchwały, radny Romuald Gawroński zapytał, czy opłata za przedszkole została ustalona z uwzględnieniem dochodów rodziców. Otrzymał odmowną odpowiedź.

Burmistrz Marek Rożek zwrócił uwagę radnym, ile wynosi faktyczny koszt utrzymania 1 miejsca w żłobku. Po przeanalizowaniu projektu budżetu instytucji miesięczny koszt nie jest wcale taki niski i kształtuje się ok. 1450 zł za jedno dziecko. Nie wlicza się żadnych wydatków inwestycyjnych. Maksymalna stawka żywieniowa w boreckim żłobku została ustalona - zgodnie z ustawą - na 8 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE