reklama

Ogólnodostępne defibrylatory tylko w jednej gminie

Opublikowano:
Autor:

Ogólnodostępne defibrylatory tylko w jednej gminie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Jeszcze kilka lat temu nazwa AED (Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator) brzmiała obco, a jego obsługą zajmowały się wyłącznie osoby z wykształceniem medycznym oraz strażacy. Dziś ratujące życie defibrylatory coraz częściej montowane są w ogólnodostępnych miejscach - na ścianach budynków urzędów, na lotniskach, w marketach. A czy takie urządzenia znajdziemy w publicznych miejscach na terenie powiatu gostyńskiego? Okazuje się, że tylko w Krobi, ale w godzinach urzędowania. Profesjonalne defibrylatory są także na wyposażeniu niektórych jednostek straży pożarnych, a niekiedy mają je też prywatne firmy.

 

Gmina Krobia jest wyjątkiem na mapie powiatu gostyńskiego. Dwa AED, które za nieco ponad 11 tys. zł zakupiła gmina, zamontowane zostały w urzędzie miejskim (w budynku ratusza) oraz w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji. Urządzenia są intuicyjne, a dzięki komunikatom głosowym i świetlnym prowadzą osobę udzielającą pomocy przez poszczególne jej etapy - od naklejenia elektrod na ciało, aż do ewentualnej defibrylacji. Posiadają też funkcję doradcy RKO (wydają ciąg poleceń) i mierzą odpowiednie tempo oraz głębokości ucisków klatki piersiowej (jeżeli są one niewłaściwe, AED podaje stosowny komunikat), potrafią również dokonać analizy pracy serca poszkodowanego, stąd w przypadku, gdy defibrylacja nie jest zalecana, informują o tym osobę obsługującą.

- Defibrylatory umieszczone zostały w specjalnie oznakowanych szafkach, po otwarciu których rozlega się alarm dźwiękowy. Dodatkowo, każde z urządzeń wyposażone zostało w elektrody pediatryczne, które dedykowane są poszkodowanym w wieku do 8 lat lub o wadze do 25 kg. - czytamy na stronie urzędu.

Jak stwierdza Adam Sarbinowski z krobskiego magistratu, na razie nie było potrzeby użycia tych sprzętów. 

W gminie Pogorzela w defibrylator wyposażona jest jednostka miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. W gminie Pępowo urządzenia mają jednostki OSP z Pępowa i Babkowic. W swoich zasobach mają je jednak niektóre prywatne firmy. Podobnie jest w gminach Poniec, Piaski, Borek Wielkopolski i Gostyń - urządzeń w miejscach publicznych nie znajdziemy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE