Reklama

Odra w sąsiednim powiecie

Opublikowano:
Autor:

Odra w sąsiednim powiecie  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Całą Polskę obiegają doniesienia medialne o nowych przypadkach zachorowań na odrę. W powiecie gostyńskim nie odnotowano dotychczas zachorowań. Mimo to do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gostyniu napływają różne pytania.

 

Obowiązkowe szczepienia przeciw odrze prowadzone są od 1975 r. Osoby urodzone w latach wcześniejszych nie pamiętają, czy takie szczepienie u nich było zrealizowane. Zastanawiają się, czy można je powtórzyć? - Na odrę szczepimy dość wcześnie, bo w 13-14 miesiącu życia dziecka. Osoby, które urodziły się przed rokiem '75, na pewno szczepione nie były, ale można zawsze udać się porozmawiać do lekarza rodzinnego, ocenić stan przeciwciał, czy przechorowaliśmy odrę. Jeśli tak, to ten stan przeciwciał powinien być wystarczający, żeby się ustrzec zachorowania obecnie. Ale nie zawsze tak jest – wyjaśnia Ewa Ulanicka, dyrektor gostyńskiego Sanepidu.

Jeżeli osoba dorosła nie wie, czy w przeszłości chorowała na odrę lub nie ma dokumentacji dotyczącej szczepień przeciw odrze, powinna się zaszczepić. Wtedy jednak musimy liczyć się z tym, że w przypadku osoby dorosłej, będzie to szczepienie komercyjne – odpłatne.

Jeden przypadek zachorowania na odrę zanotowano kilka dni temu w Lesznie u młodej kobiety, która zgłosiła się do szpitala z niepokojącymi objawami. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE