reklama

Oddał osocze jako ozdrowieniec

Opublikowano:
Autor:

Oddał osocze jako ozdrowieniec  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Co minutę ktoś potrzebuje krwi. W dobie pandemii z każdym dniem błyskawicznie rośnie zapotrzebowanie na osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Lekarze apelują: jesteście pilnie potrzebni, wasze osocze może uratować komuś życie. Daniel krew oddaje z przerwami od 2008 roku. Łącznie przekazał jej już 23 litry. Gdy dowiedział się, że może oddać osocze, długo się nie zastanawiał. - Jeżeli chce się komuś pomóc, to nie ma co się wahać, tylko zadzwonić do RCKiK i się umówić – mówi.

 

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Osocze może zostać pobrane od osób, które przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe. Przed wizytą w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy skontaktować się z placówką, aby omówić sytuację i ustalić termin wizyty. Jedną z osób, które zdecydowały się na ten krok jest mieszkaniec Gostynia.

- Zrobiłem testy na przeciwciała i zgłosiłem się z wynikiem do pań z RCKiK. One sprawdziły wyniki, oddzwoniły i podały termin wizyty w Lesznie – wyjaśnia.

Przy wejściu zbadano mu temperaturę ciała, wypełnił ankietę, dalej zaproszono go do rejestracji. Następnie pobrano próbkę krwi, którą przebadano. Nie było przeciwwskazań.

- Pobranie krwi trwa 5-10 minut, a osocza 45-60 minut. W zależności od organizmu. Maszyna oddziela osocze od krwi pełnej, a później krew jest z powrotem wtłaczana do organizmu. Oprócz ukłucia nic się nie czuje – przekonuje Daniel Kubiak.

Po wszystkim pacjent otrzymuje kroplówkę wzmacniającą, wszystko za jednym ukłuciem. Mężczyzna krwiodawcą jest od dwunastu lat. Podejrzewał, że przeszedł „koronę”, gdy utracił na kilka dni węch, miał stan podgorączkowy. Zachęca pozostałych, aby oddawali osocze jako ozdrowieńcy.

Gdzie można oddać osocze?

RCKiK w Poznaniu ul. Marcelińska – rejestracja dawców: od poniedziałku do piątku – 7.00 – 13.00

Oddział Terenowy w Lesznie – rejestracja dawców: od poniedziałku do piątku – 7.30 – 11.00

(telefon dla ozdrowieńców: 603 555 593)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE