Reklama

Nowe drzewa w miejsce wyciętych. Pierwsze dęby wkrótce utworzą Aleję Pamięci

Opublikowano: pt, 18 paź 2019 20:14
Autor:

Nowe drzewa w miejsce wyciętych. Pierwsze dęby wkrótce utworzą Aleję Pamięci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Ulżyło mieszkającym przy ul. Poznańskiej w Gostyniu, zwłaszcza przy tym odcinku, za skrzyżowaniem z drogą do Dusiny (patrząc od strony miasta). Na początku października wycięto około 10 rosnących tam topoli, które - ich zdaniem - stały się niebezpieczne. Dla wielu było to miłą niespodzianką, gdyż monitowali u zarządcy drogi wojewódzkiej o usunięcie drzew od czasu nawałnicy, w 2017 r. Mieszkańcy bali się, że kilkudziesięcioletnie wysokie topole - chorowite i obrośnięte jemiołą - przy silnym wietrze przewrócą się na ich posesje, zniszczą domy.

W największym strachu byli ci, którzy mieli budynki blisko drogi. Proponowali, aby drzewa zlikwidować w całości, a posadzić nowe, mniejsze w tym miejscu. Radny Jarosław Juskowiak, wspierający mieszkańców, poinformował dwa tygodnie temu, że a decyzja o wycięciu kilku sztuk drzew na ul. Poznańskiej zapadła jakiś czas temu, ale zarządca drogi nie mógł znaleźć firmy, która chciałaby to zrobić. Redakcja gostynska.pl dowiedziała się, że drzewa rosnące przy szosie wojewódzkiej nr 434 na terenie Gostynia zostaną usunięte do 22 października 2019 r. Prace wykonano dwa tygodnie wcześniej. Zniknęło ok. 10 sztuk.

- Te suche gałęzie przy topolach, przy silnym wietrze zawsze były urywane. Mogły zrobić komuś krzywdę. Wydzwanialiśmy, wnioski o usunięcie do kościańskiego zarządu dróg wojewódzkich były wysyłane i jakoś tak bez odzewu. Aż nagle to się zaczęło dziać - mówi jeden z zadowolonych mieszkańców.

Przyznał, że wraz z sąsiadami będzie spokojniejszy podczas silnych wiatrów, nawałnic, jakie odwiedzają Gostyń. Cieszy się też, że znikną liście do zgrabiania. - Niektóre z osób, które tutaj mieszkają są już starsze, nie mają sił, aby to jesienią sprzątać - dodaje mieszkaniec.

Łukasz Kasperkowiak jest właścicielem firmy Jegger, produkującej zabudowy i przyczepy samochodowe. Topole były również dla niego uciążliwe. Rosły w pobliżu firmowego parkingu. Odstawiał samochody od drzew, ostrzegał klientów, pracownicy też byli ostrożni.

- Suche gałęzie i konary z drzewa, rosnącego przy moim zakładzie przy silnych wiatrach, fruwały po terenie całej firmy, a ulica Poznańska jest dosyć przewiewna. Nie wyobrażam sobie co by było, gdyby takie drzewo przewróciło się na samochody, które tam stoją. Monitowałem w starostwie i tak była odmowa na wycięcie tych drzew. Teraz, mimo wszystko, przyjechała ekipa i nagle zniknęły. Jestem zdziwiony, bo czekałem tylko na jakieś nieszczęście - mówi Łukasz Kasperkowiak.

Mieszkańcy podkreślają, że zniknęły stare topole, które zostały poważnie uszkodzone i zgłoszone do wycinki po sierpniowej nawałnicy z 2017 r. Wtedy też zadysponowano jednostkę straży pożarnej z Gostynia z podnośnikiem do usunięcia najbardziej uszkodzonych gałęzi, które zwisały na drogę, na pobliski chodnik i przystanek autobusowy. - W międzyczasie zostały nasadzone nowe drzewa w ciągu pieszo rowerowym do Kunowa. Docelowo byśmy chcieli razem z mieszkańcami doprowadzić do usunięcia wszystkich starych drzew. A w to miejsce posadzić inne, mniejsze, które też będą dawać tlen - mówi radny Jarosław Juskowiak, wspominając o utworzeniu Alei Pamięci. Nawiązał do pomysłu byłego gostyńskiego radnego Marcina Maciejewskiego. - Proponuję, aby w hołdzie Ofiarom posadzić w mieście 30 dębów, kazdemu drzewu nadać nazwisko Bohatera - napisał w grudniu na fanpag'u Kuźnia Pomysłow.

Już wkrótce wzdłuż nowo wybudowanego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej Gostyń Kunowo pojawi się 30 dębów. Drzewa zostaną posadzone we wtorek 22 października o godz. 11.00 - będzie to kontynuacja obchodów uroczystości80. rocznicy rozstrzelania przez Niemców obywateli ziemi gostyńskiej. 30 dębów - ta liczba symbolicznie nawiązuje do ofiar egzekucji. Trzy dziesiątki dębów utworzą Aleję Pamięci.Uroczystości, związane z rocznicą rozstrzelania przez Niemców obywateli miasta i okolicy rozpoczną się w poniedziałek, 21 października o godzinie 17.00 mszą św. koncelebrowaną w gostyńskiej farze, w intencji ofiar publicznej egzekucji. O godzinie 18.00 zaplanowano uroczystości patriotyczne na rynku pod Pomnikiem Rozstrzelanych. Przemówienia wygłoszą burmistrz Gostynia Jerzy Kulak i zastępca nadburmistrza Drezna dr Peter Lames. Później nastąpi złożenie wiązanek kwiatów. W uroczystościach udział weźmie pododdział honorowy wojska wystawiony przez 3. Kresowy dywizjon przeciwlotniczy. Na godzinę 19.00 zaplanowano odsłonięcie nowego Pomnika Bohaterów Ziemi Gostyńskiej na cmentarzu parafialnym w Gostyniu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE