Reklama

Noc w szkole dla niepodległej

Opublikowano:
Autor:

Noc w szkole dla niepodległej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Noc z atrakcjami przeżyli uczniowie Zespołu Szkół w Zimnowodzie. W piątek wieczorem (26 października) powrócili do sal lekcyjnych. Z okazji zbliżającego się święta państwowego samorząd szkolny wraz z opiekunką Dorotą Warczak przygotował Noc Patriotyczną, pod hasłem „Nasze serduszka dla niepodległej”.

Uczestnicy byli ubrani w stroje w biało-czerwonych barwach, każdy otrzymał czerwone serduszko. Szkoła też została odświętnie przystrojona - w biało-czerwone flagi, balony. Na korytarzu ustawiono biało-czerwone światełka. Noc w murach szkolnych rozpoczęła się prezentacją multimedialną w sali sportowej. Wtedy przypomniano uczniom najważniejsze wydarzenia historyczne, które wpłynęły na utratę niepodległości Polski, a w późniejszym czasie - z walką o wolność państwa polskiego (omówiono rozbiory Polski, zrywy, jakimi były powstania). Zaprezentowano też utwory, głównie pieśni niepodległościowe, jakie śpiewali Polacy w zniewolonym państwie czy żołnierze Legionów Polskich.

Później zaczęła się nocna przygoda. Uczniowie podzieleni zostali na grupy, każda miała 6 zadań do wykonania. Musieli na przykład zrobić biało-czerwone pompony i wiatraki. Te gadżety zostaną wykorzystane w cyklu imprez niepodległościowych, jakie zaplanował zespół szkół szkoła w tygodniu przed Dniem Niepodległości. Innym zadaniem do wykonania było ułożenie puzzli z postacią historyczną, związaną z walką o niepodległość. Powstałe w ten sposób obrazy zostaną powieszone na szkolnym korytarzu.

Była też zabawa z hymnem Polski pod hasłem „Znajdź różnice”. Uczniowie otrzymali do uzupełnienia tekst „Mazurka Dąbrowskiego”, nie mając żadnej ściągi, za to otrzymali oryginalny tekst Pieśni Legionów Polskich Józefa Wybickiego (zanim stała się hymnem państwowym). Należało uzupełnić brakujące słowa w hymnie oraz znaleźć różnice pomiędzy treścią utworu historycznego i współcześnie obowiązującego hymnu Polski. Był też quest do wykonania, który sprawił dzieciom wiele frajdy. Trzeba było ułożyć fragment Inwokacji. Fragmenty tekstu zostały ukryte w ciemnych salach, a szukający musieli je odnaleźć kierując się otrzymanymi od nauczycieli wskazówkami. Podczas Nocy Patriotycznej do szkoły w Zimnowodzie zawitał też żołnierz Przemysław Madzia, aby przeprowadzić musztrę i wygłosić prelekcję. Wspólnie odśpiewano też pieśni patriotyczne. Na uczniów czekał ciepły posiłek, a na zakończenie wyświetlono film pt. „Ogniem i mieczem”. Noc Patriotyczna skończyła się wczesnym rankiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE