- Idziemy z palmami na spotkanie Pana, idziemy z radością, bo Bóg jest wśród nas. Hosanna, hosanna, hosanna Jezusowi. Hosanna, oddajmy Mu cześć! – tą pieśnią rozpoczęto orszak z osiołkiem, który odbył się w parafii pw. św. Małgorzaty w Gostyniu przed mszą świętą dla dzieci.
Niedziela Palmowa - w Gostyniu procesja z osiołkiem i palmami
Ten zwyczaj wraca do parafii. W gostyńskiej farze organizowana od kilku lat procesja wiernych z palmami i osiołkiem ma naśladować wjazd Jezusa do Jerozolimy.Niedziela Męki Pańskiej kończy w kościele katolickim czas Wielkiego Postu, kiedy wierni przez 40 dni przygotowywali serca przez modlitwę, pokutę i jałmużnę do obchodów misterium paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego.
- Przez 40 dni przygotowywaliśmy nasze serca, przez modlitwę, pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości. Dzisiaj gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód misterium paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wspominając to zbawcze wydarzenie, z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w tajemnicy Jego krzyża, dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu - powiedział ks. Michał Dziedzic, wikariusz parafii farnej, na powitanie wiernych.
Następnie pokropił wodą święconą palmy wielkanocne, gałązki wierzby i inne, które przynieśli ze sobą parafianie, uczestniczący w procesji. Ministranci trzymali w rękach palmę przywiezioną z Ziemi Świętej.
Orszak wiernych, poświęcenie palm i uroczysta liturgia w Gostyniu
Zanim orszak wyruszył z placu przed domem katechetycznym do kościoła, odczytano słowa Ewangelii według św. Łukasza:
Jezus szedł naprzód, zdążając do Jerozolimy. Gdy przyszedł w pobliże Betfage i Betanii, do góry zwanej Oliwną, wysłał dwóch spośród uczniów, mówiąc: "Idźcie do wsi, która jest naprzeciwko, a wchodząc do niej, znajdziecie uwiązane oślę, którego nie dosiadł żaden człowiek. Odwiążcie je i przyprowadźcie tutaj. A gdyby was kto pytał, dlaczego odwiązujecie, tak powiecie: „Pan go potrzebuje”.
Wysłani poszli i znaleźli wszystko tak, jak im powiedział. A gdy odwiązywali oślę, zapytali ich jego właściciele: «Czemu odwiązujecie oślę?».
Odpowiedzieli: «Pan go potrzebuje».
I przyprowadzili je do Jezusa, a zarzuciwszy na nie swe płaszcze, wsadzili na nie Jezusa. Gdy jechał, słali swe płaszcze na drodze. Zbliżał się już do zbocza Góry Oliwnej, kiedy całe mnóstwo uczniów zaczęło wielbić radośnie Boga za wszystkie cuda, które widzieli. I mówili głosem donośnym: «Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie. Pokój w niebie i chwała na wysokościach». Lecz niektórzy faryzeusze spośród tłumu rzekli do Niego: «Nauczycielu, zabroń tego swoim uczniom». Odrzekł: «Powiadam wam, jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą».
Po procesji w kościele pw. św. Małgorzaty w Gostyniu odbyła się uroczysta liturgia, celebrowana przez kapłana przybranego w czerwone szaty liturgiczne. Kolor ma symbolizować mękę Chrystusa i męczeńską krew przelaną przez Niego i świętych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.