Reklama

Nie będzie taryfy ulgowej w sprawie ASF-u. Musimy chronić nasze stada

Opublikowano: śr, 20 lis 2019 13:53
Autor:

Nie będzie taryfy ulgowej w sprawie ASF-u. Musimy chronić nasze stada - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Coraz gorsze informacje dochodzą z oddalonych od nas o zaledwie kilkadziesiat kilometrów terenów. Po niedawnych doniesieniach o znalezieniu dzika zarażonego wirusem ASF w powiecie wschowskim, dzisiaj potwierdzono wystąpienie afrykańskiego pomoru świń u kolejnych 18 martwych zwierząt leśnych w województwie lubuskim - więcej czytaj TUTAJ.

W odpowiedzi na zaistniłą sytuacją Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu wydał komunikat:

W związku z otrzymaną informacją o wyniku dodatnim wirusa afrykańskiego pomoru świń w próbce pobranej od martwego dzika znalezionego w województwie lubuskim – gmina Sława, w powiecie wschowskim, niedaleko od granicy województwa wielkopolskiego, informuję, iż w każdym gospodarstwie, w którym utrzymywana jest trzoda chlewna, jest obowiązek przestrzegania zasad bioasekuracji wynikających z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Chodzi w szczególności:

- stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą/leczeniem świń, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia

- każde gospodarstwo na wjeździe do którego nie znajduję się niecka dezynfekcyjna jest zobowiązane do wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość – nie mniejsza niż 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.

Komentarz dr Wioletty Chałas-Stercuły, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gostyniu:

– Cały czas byliśmy w „blokach startowych” i oczekiwaliśmy, że ASF do nas dojdzie, kwestia była tylko kiedy. Afrykański pomór świn zbliża się wielkimi krokami również do powiatu gostyńskiego - dzieli nas już tylko kilkadziesiąt kilometrów od tego przypadku wystąpienia choroby zakaźnej. Wirus stanowi wielkie zagrożenie dla hodowli ponieważ jesteśmy w Polsce jednym z największych powiatów, jeżeli chodzi o obsadę trzody chlewnej. Nasi rolnicy jak najbardziej muszą wzmóc wszystkie kontrole bioasekruacji sami, jako właściciele gospodarstw.

Zgodnie z siłami i środkami, które posiadamy, jesteśmy na najwyższych obrotach, jeżeli chodzi o kontrole. Przeprowadzamy pełne postępowania administracyjne, spotkania z rolnikami, z myśliwymi mające na celu uświadomienie i wzmożenie świadomości zarówno rolnika, jak i każdego mieszkańca. Informujemy o zasadach bioasekruacji i przemieszczania zwierząt. Musimy chronić nasz powiat przed przedostaniem się wirusa do naszych stad świńskich. Ogrom pracy, który nas czeka związany zwalczaniem tej choroby zakaźnej jest niewyobrażalny. Każdy obszar Polski może w każdej chwili spodziewać się wystąpienia ASF. Im bliżej jest nas, tym to prawdopodobieństwo jest większe.

Taryfa ulgowa - to zwrot, który nie istnieje na terenie powiatu gostyńskiego w kwestii bioasekuracji ASF. Dla każdego rolnika, zarówno tego, który ma jedną świnię, jak i tego dysponującego wieloma tysiącami trzody chlewnej. Jeżeli rolnicy nie dostosują się do zasad bioasekuracji będzie musiało się to wiązać z decyzją nakazującą zabicie zwierząt i zakaz hodowli tego gatunku na czas określony.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE