Reklama

Reklama

Nasz nowy rozdział. Kartki z kalendarza - z dystansem i na serio

Opublikowano: pon, 22 lis 2021 11:40
Autor: | Zdjęcie: fot. Adobe stock, fotomontaż Maciej Mostowy

Nasz nowy rozdział. Kartki z kalendarza - z dystansem i na serio - Zdjęcie główne

22 listopada, Dzień Kredki | foto fot. Adobe stock, fotomontaż Maciej Mostowy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura "Kongo o poranku". Dlaczego Kongo mnie zwą, nikt nie wie. Z zawodu Nikt Ważny. Są świadkowie zeznający, że uciekłem Shakespearowi ze sztuki. Aparycją najbliżej mi do Satyra. Pragnieniem i mocną głową również. Kudłaty i rogaty łeb, może wadzić o ego. Czytać zatem roztropnie, acz z dystansem koniecznie, gdyż patos zabija powoli. "Dzień dobry się" z Państwem. Od dziś wspólnie będziemy zaglądać do kartki z kalendarza. Zacznijmy od 22 listopada roku 2021. Poniedziałek. Stąd do wiosny zaledwie 118 dni. Cóż robić?

Reklama

Zapraszam na rozkład jazdy słońca - umówmy się, proszę Państwa: słoneczko brzaska. Brzask, czyli ten pierwszy promyczek rzucony na nasz padół, zwany świtem. Ja wolę określenie brzask. Nomenklatura bardziej dramatyczna.

Zatem dziś brzask odbył się o 6:28, po czym rach-ciach przyszedł wschód słoneczka o 07.07. Zenit odbył się bez przeszkód o 11:22. Po zenicie pomidorowa (bo wczoraj był rosół), kawusia, ciasteczko i ani się obejrzysz, a tu zachód o 15:37, zwieńczony zmierzchem o 16:15. I tyle poniedziałek widzieli.

Imieniny obchodzą: Cecylia, Marek, Ernestyna, Filemon, Filemona, Maur, Salwator, Stefan, Wszemił, Wszemiła. Jak się komuś dzidziuś przytrafił i poczuł się zaskoczony, gdyż imienia na podorędziu nie było, można tu czerpać garściami. Każdego dnia będzie tu nowa porcja. A mam tego sporo.

Pogoda

Zachmurzenie duże. Ciepło to nie będzie, chyba że komuś 7 stopni Celsjusza odpowiada. No i najważniejsze, moja słabość - słowo, które budzi we mnie najdziksze instynkty i zwierzęce oblicze - HEKTOPASKALE! Dziś odnotowujemy 1022 HEKTOPASKALI! I nic na to nie poradzę.

Nietypowe święta dziś:

Dzień Kredki… po prostu Dzień Kredki.

Od 22 do 26 listopada trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa. Nie krępujcie się Państwo. Upuście sobie. Na zdrowie wyjdzie. Na pewno komuś.

22 listopada 1716 r. Hrabina Anna Konstancja Cosel, faworyta króla Polski i elektora Saksonii, Augusta II Mocnego została aresztowana jako zdrajczyni i osadzona dożywotnio w Zamku Stolpen. Ponieważ dobrze by było nawiązać w tych kartkach z kalendarza do wydarzeń i osób z naszego regionu, muszę zdradzić wam, że do hrabiny w Stolpen zachodził pewien zakonnik na spowiedź, codziennie wspierając więźniarkę w znoju. Okazał się nim być skromny i bogobojny Gostyniak, który później w przyklasztornym ogrodzie na Świętej Górze zajął się pszczelarstwem i z miodów przednich słynął. Niestety annały wszelkie imię naszego bohatera przez stulecia przemilczały. Ale tak było. Jak pomidorową kocham! A przynajmniej tak to pamiętam. I to by było na tyle dzisiaj.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.