reklama

Najważniejszy dzień w Gostyniu dla mieszkańców... kochających literaturę? "Festiwal po Drodze" już jedzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. organizatorów T. Kaczor

Najważniejszy dzień w Gostyniu dla mieszkańców... kochających literaturę? "Festiwal po Drodze" już jedzie - Zdjęcie główne

Mariusz Szczygieł wraz z ekipą festiwalu przyjedzie również do Gostynia | foto arch. organizatorów T. Kaczor

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaMieszkańcy Gostynia, miłośnicy literatury, ale nie tylko, powinni zarezerwować czas na wielkopolski "Festiwal po Drodze". Jak zapewnia Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik, z pewnością nie będą żałować. Znamy już program festiwalu, który w Gostyniu zaplanowano w poniedziałek, 26 sierpnia 2024 roku!
reklama

To kilkudniowa impreza, która rozpocznie się w Wielkopolsce w piątek, 23 sierpnia i przez kolejne dni odwiedzi kilka miast. Na liście znalazł się również Gostyń. Oprócz tego dotrze do Mosiny, Śremu, Jarocina, Kalisza, Ostrzeszowa, czy Ostrowa  Wielkopolskiego i kompaktowego Pleszewa. Jak wynika z programu "Festiwalu po Drodze" - wydarzenie gwarantuje spotkania autorskie, debaty, warsztaty, teatr i film. Wszystko odbędzie się pod hasłem „Inteligencja, wiedza, mądrość. Na festiwalu zjawią się pisarki i pisarze - znani ze świata literatury i uwielbiani przez czytelników.

- To wydarzenie jest pokłosiem książki Filipa Springera pt. „Miedzianka. Historia znikania”. Traktuje o niewielkim miasteczku położonym nieopodal Jeleniej Góry, które początkowo, przez kilkaset lat było bogatą miejscowością, ale obecnie jej nie ma, w krótkim okresie przestała istnieć. Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi - mówi Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik.

reklama

Zaznaczył, że dzieło cieszyło się dużym powodzeniem społeczności i zrobiło duże zamieszanie. Festiwal w wędrownej formie odbywa się po raz trzeci. Wcześniej, do 2019 roku, odbywał się stacjonarnie – w wymazanym z mapy miasteczku Miedzianka. W 2023 r. odwiedzono Śląsk, w tym roku wybór padł na miasta w Wielkopolsce. Tak się szczęśliwie złożyło, że na trasie objazdu „Festiwalu po Drodze” znalazł się także Gostyń.

- O tym, że jest to prestiżowe wydarzenie świadczyć mogą nazwiska znanych twórców literatury, ale oprócz tego niesie ze sobą wartość merytoryczną. Dla ludzi, którzy kochają literaturę, to może być najważniejszy dzień w roku - promuje wydarzenie Tomasz Barton.

Częścią festiwalowej ekipy będą: Mariusz Szczygieł, Sylwia Chutnik, Filip Springer, Weronika Wawrzkowicz, Julia Fiedorczuk, Witold Szabłowski, Stanisław Łubieński i Michał Kempa. Będzie można spotkać ich w każdym z festiwalowych miast.

reklama

– Ten festiwal bardzo nam urósł. W trosce o to miejsce, ale też w trosce o ślad ekologiczny uznaliśmy, że wyruszymy z nim w drogę, odwracając logikę tego typu wydarzeń, bo zwykle to publiczność ściąga się na festiwal. My przywozimy go do publiczności – wyjaśnia Filip Springer, autor książki, która zapoczątkowała festiwal. - Upatrzyliśmy sobie mniejsze i średnie miasta, ponieważ wierzymy, że najfajniej tam robić tego typu imprezy, tym bardziej, że duże miasta już mają swoje duże festiwale literackie. Czujemy, że publiczność reaguje na nasz pomysł z niezwykle dużą sympatią.


W każdym z kolejnych miast zaplanowano Namiot Główny, Namiot Faktycznego Domu Kultury i Namiot Dzieci. Te namioty i gości zobaczymy również w Gostyniu w poniedziałek, 26 sierpnia. Miejscem wydarzenia będzie teren firmy HANDMET MILITARY przy ul. Strzeleckiej 9 w Gostyniu.

reklama

Tak, właśnie tak oryginalnie i nieszablonowo - poniedziałek to dzień, w którym w Gostyniu odbędzie się to niezwykłe wydarzenie. I miejsce - także inne niż niż te, do których przyzwyczaili sie mieszkancy Gostynia, kiedy organizowane są imprezy...

Trzon programu - debaty i spotkania autorskie

Pierwsza z przestrzeni to trzon programu. Będą się w niej odbywać debaty i spotkania autorskie. Część z nich poświęcono różnym odcieniom wiedzy, inteligencji i mądrości. W Mosinie i Gostyniu Filip Springer wypyta Rafała Żaka i Kamilę Sobczyk o sztuczną inteligencję i jej zadania w kulturze.

W Gostyniu Witold Szabłowski opowie Mariuszowi Szczygłowi o przyglądaniu się światu od kuchni podczas spotkania pod hasłem: "Powiedz mi co jesz, a powiem ci kim jesteś". Nie zabraknie spotkań stricte literackich, w tym wokół nowości książkowych. Eliza Kącka wystąpi z autobiograficzną książką „Wczoraj byłaś zła na zielono” (Śrem), Maciej Jakubowiak z „Hanką. Historią pewnego awansu” (Kalisz), Tomasz Karamon z reportażem o dolnośląskim Bardzie: „Co widziała Matka B.” (Pleszew), a Rafał Żak z premierą „Nudnego słowa na N” (Mosina) .

Namiot Faktycznego Domu Kultury to przestrzeń poświęcona praktyce. Stamtąd wystartują spacery przyrodnicze ze Stanisławem Łubieńskim, lekcje poezji (prowadzone przez Barbarę Klicką oraz Julię Fiedorczuk) i „Ścieżki kreatywności” – warsztaty Fundacji Deloitte Polska i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Coś dla siebie znajdą też Dyskusyjne Kluby Książki, biblioteki, domy kultury.

Strefa dziecięca to tak naprawdę równoległy festiwal literacki. Znajdziemy w nim wiele atrakcji: warsztaty z Robbem Maciągiem, strefę wypoczynku z przestrzenią do plastycznej ekspresji i planszówkami oraz spotkania autorskie. Z tą myślą na festiwal do Gostynia przyjedzie Mateusz Świstak z „Baśniowym Stand upem”.

- Można przyjść z dziećmi w każdym wieku. Będziemy mieli spotkania z autorami literatury dziecięcej i młodzieżowej. I dzieci, i młodzi czytelnicy nie będą się na festiwalu nudzić. Będą też planszówki i czytanie na głos… – zachęca Filip Springer.

W trasę dla młodszych i starszych z "Festiwalem po Drodze" jedzie Literacka Podróż Hestii. Dzięki niej spotkać będzie można trzy spośród pięciu nominowanych do nagrody o tej samej nazwie autorek: Natalię Szostak z książką „Zguba”, Marię Strzelecką z książką „Hajda. Beskid bez kitu” i Katarzynę Ryrych z „Księżniczką na wygnaniu, czyli ośmioma żywotami Reginy Różyczki”. We współpracy z Literacką Podróżą Hestii codziennie odbędzie się terenowa gra parkowa z nagrodami. W strefie dziecięcej będzie można zostawić dziecko pod opieką animatorów, by w pełni korzystać z innych wydarzeń festiwalowych.
Codzienne „Konsultacje społeczne” to już kultowe sceny, improwizowane bazujące na rozmowie z publicznością, a wykona je Teatr Improwizowany Klancyk.

 

[ Kliknij plakat żeby powiększyć ]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama