Reklama

Na cokole pojawi się ostatnia tablica

Opublikowano:
Autor:

Na cokole pojawi się ostatnia tablica - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Na pomniku Najświętszego Serca Jezusowego, jaki stoi w centralnym punkcie gostyńskiego rynku, pojawi się czwarta granitowa tablica. - Będzie poświęcona 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę i zwycięskiemu powstaniu wielkopolskiemu - zdradza ksiądz kanonik Grzegorz Robaczyk, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty.

Na cokole, po zachodniej stronie pomnika, brakuje jednej tablicy. Podstawa kolumny czeka na uzupełnienie. Z inicjatywą, aby wstawić czwartą i ostatnią już okolicznościową tablicę ze złotym napisem, wystąpiła gmina.

- W historycznych zbiorach, w muzeum, nie zachowały się zdjęcia wszystkich tablic z pierwotnego pomnika. Nie mamy dokładnych danych, co znajdowało się na 4 tablicy - zdradził Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia. - Pierwszy pomnik stanął na rynku w Gostyniu, w 1929 roku, z okazji 10 rocznicy, w podziękowaniu Bogu za odzyskaną niepodległość. Pomyśleliśmy, że warto byłoby wykorzystać miejsce na uczczenie najważniejszych obecnie wydarzeń - 100-lecia odzyskania niepodległości i zwycięskiego powstania wielkopolskiego z wyrazami wdzięczności. Proboszczowi fary pomysł się spodobał - dodał.

Tekst, jaki będzie umieszczony na tablicy, został przygotowany przez dyrektora gostyńskiego muzeum, a proboszcz gostyńskiej fary wystąpił do poznańskiego oddziału IPN o zezwolenie na wygrawerowanie go. - W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Społeczeństwo Gostynia - tak brzmi treść napisu.

Pod koniec września ks. Grzegorz Robaczyk otrzymał z IPN akceptację treści i zgodę na wygrawerowanie napisu na cokole pomnika. Litery będą pozłacane. Prace będzie wykonywał zakład kamieniarski Henryka Chudego z Gostynia Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to 11 listopada, podczas obchodów Dnia Niepodległości, tablica, na której społeczeństwo Gostynia dziękuje za odzyskanie niepodległości, zostanie odsłonięta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE