Reklama

Można dojeżdżać i przebywać na ogródkach działkowych?

Opublikowano: sob, 4 kwi 2020 20:48
Autor:

Można dojeżdżać i przebywać na ogródkach działkowych? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Nie ma zakazu przebywania na działkach Rodzinnych Ogródków Działkowych. (...)Teoretycznie, przy należytej ostrożności, pobyt na działce nie powinien rodzić ryzyka - tak twierdzi Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w komunikacie, który został wydany w piątek, 3 kwietnia. Działek nie zalicza się do terenów zielni pełniących funkcje publiczne. Jak to się ma do innych obostrzeń, wprowadzonych przez rząd?

Walczymy z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Aby zatrzymać rozprzestrzenianie się epidemii, rząd wydał szereg rozporządzeń i obostrzeń, które obowiązują na razie do 11 kwietnia. Jedne z nich dotyczą ograniczeń w przemieszczaniu się - PISALIŚMY O TYM TUTAJ.

Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry. Można się przemieszczać m.in. w przypadku:
- dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością), wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 i załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi),

Odezwali się do nas mieszkańcy Gostynia z pytaniem, czy mogą spędzać czas, pracować na ogródku działkowym? Czy pielęgnacja ogródka działkowego, upraw należy do „załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego”?

Komunikat do działkowców

Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców podkreśla, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. W wyjaśnieniach odnosi się do ustawy praw majątkowych i do prawa własności. 3 kwietnia został wydany komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w sprawie obowiązujących przepisów w zakresie dostępu do działki w ROD.
 

- W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt. prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD - czytamy.
 

KZ PZD podkreśla, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, przysługuje mu prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Według zarządu PZD zakaz przebywania na działce byłby równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności.

- W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. (...)Specyficzne rozwiązania prawne obowiązujące w ROD, gdzie poszczególne obszary (działki) mają indywidualnych, „prywatnych” dzierżawców, wykluczają też możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zielni pełniących funkcje publiczne - napisano w komunikacie.
 

Krajowy Zarząd PZD ogranicza

Krajowy Zarząd PZD ma świadomość powagi sytuacji wywołanej epidemią. W ramach posiadanych uprawnień zarząd podjął decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich. W funkcjonowaniu ROD wprowadzono również szereg obostrzeń dotykających samych działkowców. Wyłączono chociażby z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach, jak place zabaw, świetlice itp. Do działkowców kierowane są prośby i apele o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ROD, zachowanie szczególnej ostrożności, powstrzymanie się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny.

Bieżące sprawy życia codziennego

KZ PZD zauważa, że poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów budzą działania, związane z próbami nakładania na działowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę w ROD.

- Takie postępowanie jest też sprzeczne z publicznymi wypowiedziami przedstawicieli władz, w tym Ministerstwa Zdrowia. Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego - napisano w komunikacie.

 

Apel Zarządu

KZ PZD apeluje do działkowców, aby pomimo przysługujących im praw, maksymalnie ograniczyli wizyty na działkach, a będąc tam - by ściśle respektowali wprowadzone ograniczenia. Zarząd twierdzi, że - teoretycznie, przy należytej ostrożności - pobyt na działce nie powinien rodzić ryzyka, to jednak nie zawsze wszystko możemy kontrolować.

- W obecnych warunkach, każda zbędna aktywność poza miejscem zamieszkania, to zwiększenie ryzyka. Ograniczmy wizyty w ROD i dopilnujmy, aby zarówno w ogrodzie, jak i w drodze do niego, zachować maksimum ostrożności. Co więcej, widząc przypadki naruszenia prawa, nie wahajmy się zawiadomić o nich organów porządkowych - prosi KZ PZD właścicieli działek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE