Jest to projekt realizowany z dofinansowania, jakie organizacja społeczna, z pasją do propagowania nauki, otrzymała z gminy Krobia.
- To cykl skierowany tak naprawdę do wszystkich mieszkańców, nie tylko z naszej gminy. Będziemy się spotykać cyklicznie kilka razy w roku, przeciętnie co dwa miesiące, w czasie wybranych weekendów. Przygotowaliśmy pięć spotkań naukowych - wyjaśnia Katarzyna Łabęda, prezes Stowarzyszenia, które propaguje między innymi naukę.
Dlaczego na temat zajęć i wykładów wybrano tak niezgłębioną przestrzeń jak Kosmos? Prezes Stowarzyszenia Mercury wyjaśniła, że prywatnie studiowała kosmologię i temat jest jej bliski. Być może dlatego często podejmowany jest w ofertach społecznej organizacji.
- Dla nas to ciekawe zagadnienie. Dokształcamy się w tej tematyce, obserwujemy, zdobywamy wiedzę w inny sposób, a nie tylko ze źródeł dostępnych dzisiaj w internecie - zapewnia Katarzyna Łabęda.
Obecnie realizowany jest pierwszy etap projektu „Chwila dla nauki”. Organizatorzy zaczęli od spotkań, których myślą przewodnią jest „Kosmos”. W piątek, 31 marca odbył się wykład poświęcony teorii Wieloświata (ang. Multiverse) we współczesnej kosmologii fizycznej.
W sobotę 1 kwietnia 2023 r., w Małym Koperniku w Krobi zorganizowano zajęcia dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak zostać astronautą, poznawali tajniki pracy, wykonując różne doświadczenia, sami mogli przekonać się na czym polega misja astronauty. Dzieci dostały do dyspozycji narzędzia i przedmioty, by wykonać kilka zadań.
- Wybraliśmy takie doświadczenia, które pomogły nam uświadomić młodszym uczestnikom warsztatów z czym rzeczywiście astronauci muszą się zmierzyć, wykonując powierzone im zadania - wyjaśnia Katarzyna Łabęda.
Dzieci obecne na zajęciach „oglądały” wszechświat, ćwiczyli równowagę, chodząc po materacu z kubkami napełnionymi wodą. Dowiedzieli się czym jest takie zjawisko fizyczne, jak elektryzacja, z którą astronauci muszą się zmierzyć i jakie stwarza trudności w ich pracy.
- W Małym Koperniku odwiedziły nas dwie grupy - dzieci kilkuletnie oraz starsze. Uczyły się integracji. Astronauci skierowani na misję w Kosmosie również działają razem, współpraca jest podstawą i daje gwarancję, że misja się powiedzie. Dzieciaki, które biorą udział w warsztatach pochodzą z różnych środowisk, szkół, z różnych przedszkoli. Często nie znają się ze sobą i tutaj się uczyły się działać razem, w zespole - mówi Katarzyna Łabęda.
Na sobotni wieczór w krobskiej bibliotece przygotowano wykład „Jak powstała Ziemia?”. To jedno z tych trudnych pytań, z którymi mierzy się współczesna nauka. Słuchaczom rozświetlono mroki odległej przeszłości, zgodnie z teorią, jaką utrzymują fizycy - Świat jaki jest dziś znany rozpoczął się Wielkim wybuchem, który miał miejsce ok. 14 mld lat temu. Natomiast co do wieku Ziemi, nauka mówi, że ma 4,5 miliarda lat. Obecni poznali tajemnice błękitnej planety w okresie od Wielkiego Wybuchu do powstania pierwszego drgania na Ziemi, a także ciekawostki z tamtych czasów.
Na niedzielę zaplanowano Drzwi Otwarte w Małym Koperniku, gdzie obecnie działa Stowarzyszenie Mercury z Krobi. Każdy może przyjść do Małego Kopernika.
- Zapraszamy zarówno młodszych jak i starszych mieszkańców. Jest okazja, by zapoznać się z naszą ofertą, jakie możliwości ma budynek Małego Kopernika i jak potrafimy to wykorzystać - zachęca prezes Stowarzyszenia.
Warsztaty, zajęcia, drzwi otwarte, które w niedzielę od godz. 12.do 17. - to wszystko dla ludzi, każdy może przyjść.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.