reklama

Mieszkańcy korzystali z nieodpłatnej pomocy prawnej

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy korzystali z nieodpłatnej pomocy prawnej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W punktach nieodpłatnej pomocy prawej w powiecie gostyńskim, w 2018 r. udzielono 783 darmowych przedsądowych porad prawnych. Interesanci najczęściej pytali o sprawy z zakresu prawa cywilnego oraz prawa spadkowego. Dopytywali również o alimenty, prawo pracy, rodzinne oraz z zakresu ubezpieczeń społecznych.

 

- Zainteresowanie ze strony mieszkańców tą formą pomocy było duże – zapewnia Janusz Sikora, wicestarosta gostyński. Z uwagi na funkcjonowanie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie wszystkich gmin według ustalonego harmonogramu, każdy z mieszkańców mógł wybrać i dostosować wizytę według własnych potrzeb. To pozwoliło na uniknięcie ewentualnych kolejek.

- Analiza udzielonych porad prawnych wykazała, że istnieje zapotrzebowanie na funkcjonowanie tych punktów. Z doświadczenia wiem jednak, że wielu mieszkańców znajdujących się w sytuacji potrzebującej pomocy prawnej nie posiada informacji o działalności tych punktów porad. Powinniśmy zadbać o to, aby mieszkańcy naszego powiatu mieli taką świadomość – zauważa Janusz Sikora.

Do końca 2018 r. ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej zakładała, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymują: młodzież do 26. roku życia, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej, osoby, które ukończyły 65 lat, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną, kobiety w ciąży.

Uwaga, zmiany!

Od 2019 r., w związku z nowelizacją ustawy, do darmowych porad prawnych dołączy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Dostęp do obu tych form przysługuje każdej osobie fizycznej, która złoży pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej tych porad.

Wobec faktu, że z ww. usług może skorzystać każda osoba fizyczna, w 2019 r. udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiat gostyński, według kolejności zgłoszeń, po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty.

Wizytę w punktach można zgłosić w następujący sposób:

* telefonicznie pod nr tel. 881 008 140, czynnym od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00,

* przez internet na stronie: www.powiatgostynski.npp-24.pl

* lub e-mailem na adres: rejestracjanpp@powiat.gostyn.pl

W 2018 r. z działające w powiecie gostyńskim punkty nieodpłatnej pomocy prawej udzieliły łącznie 783 darmowych przedsądowych porad prawnych.

Mieszkańcy mieli do wyboru punkty w siedmiu lokalizacjach:

* w Gostyniu:

w punkcie prowadzony przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wsparcie, Informacja, Rozwój” z Góry – z porad prawnych skorzystało 396 osób,

w punkcie prowadzonym przez adwokatów wyznaczonych przez Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu – z porad prawnych skorzystały 193 osoby.

* w Piaskach – 44

* w Borku Wielkopolskim – 28

* w Poniecu – 29

* w Pogorzeli – 47

* w Krobi - 21

* w Pępowie - 25

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE