Reklama

Miała pasję i można brać z niej wzór

Opublikowano:
Autor:

Miała pasję i można brać z niej wzór - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Na film o Wandzie Modlibowskiej od dawna czekali pasjonaci historii w Gostyniu, ale nie tylko.

- Wanda Modlibowska, kobieta wyjątkowa i bohaterska. Miała pasję, której poświęciła się do końca. Tacy ludzie rodzą się i żyją wokół nas – mówi historyk Grzegorz Skorupski w ostatniej scenie filmu „Być jak Wanda Modlibowska”, którego premiera miała miejsce w gostyńskim kinie. Frekwencja zaskoczyła pomysłodawców projektu Fundację „Miejsce moje” – sala kina wypełniła się po brzegi. W fotelach zasiedli widzowie dorośli, ale także wielu młodych ludzi. Film, to niezwykła opowieść o dziewczynie z Czachorowa, która ponad wszystko pokochała lotnictwo i Polskę. O Polce, która miała wielką pasję i z której dzisiejsza młodzież może brać wzór. Ale nie tylko. Fundacja „Miejsce moje”, przygotowała także pakiet edukacyjny, który pozwoli szkołom, organizacjom i każdemu z nas, poznać tę niezwykłą postać.

Film i pakiet edukacyjny

            W kinie rozegrała się lekcja historii, ale zupełnie inna, nowoczesna i wciągająca. Każdy widz mógł wziąć w niej udział i wykazać się wyobraźnia, wiedzą, ale i spostrzegawczością. Wyjątkowo publiczności pozwolono wyjąć w sali kina smartfony, ściągnąć aplikację i wziąć udział w quizie o Wandzie Modlibowskiej. I chyba o to chodzi, ponieważ premiera filmu wywołała wiele pozytywnych emocji.

 

Naszą intencją jest to, żeby o Wandzie Modlibowskiej mówić, żeby ona nie była wielką zapomnianą Polką. Pomyśleliśmy, że trzeba zacząć od szkół i tak naprawdę pracowaliśmy nad pakietem edukacyjnym, który pomóc może pomóc nauczycielom w pracy – wyjaśnia Agnieszka Wujek, prezes Fundacji „Miejsce moje”.

 

Film jest częścią pakietu, który można pobrać ze strony internetowej Muzeum w Gostyniu. Twórcy mają nadzieję, że trafi do szkół nie tylko w gminie Gostyń, ale w całej Polsce. – To taki „gotowiec” – nic, tylko ściągnąć i prowadzić lekcje – zauważa Agnieszka Wujek. Jak mówi Grzegorz Skorupski, każde pokolenie zawsze szuka wzorców, recepty na życie, jak postępować. - Czy naprawdę wielkie rzeczy dzieją się gdzieś dalej? Wielkie postaci, wielkie wzorce, to wielki świat – Warszawa, Londyn, Paryż? – pyta retorycznie historyk. Film o Wandzie Modlibowskiej pokazał, że wzory do naśladowania mamy także w swoich małych ojczyznach. – Mam nadzieję, że na lekcjach historii będzie mowa o Wandzie Modlibowskiej. Pakiet edukacyjny zawiera więcej ćwiczeń i zadań, niż to pokazane w kinie. Dzięki Muzeum Historii Polski, które jest też partnerem projektu, pakiet trafi do wszystkich zainteresowanych szkół w Polsce i o pilotce, dzięki internetowi, będzie znowu głośno. Polecamy film, polecamy pakiet edukacyjny, zachęcamy, aby czytać o Wandzie Modlibowskiej i mieć wielką pasję, taką, jaką miała ta wielka Polka – zachęca Agnieszka Wujek.

Dobre duchy projektu

            Film zrealizowano dzięki wielu osobom: Grzegorzowi Skorupskiemu, który, jak mówiła Agnieszka Wujek, od początku był dobrym duchem tego projektu, historyk Elżbiecie Skorupskiej,  która wspierała twórców, udzielała konsultacji i była autorką scenariusza. – Współpraca z panią Elą, to po prostu przepis na sukces. Dziękuję sołtysowi Czachorowa Tomkowi Skibickiemu, któremu Wanda Modlibowska jest bardzo bliska. Ogromną siłą filmu są sceny fabularyzowane, bo od początku pomysł był taki, że historia ma być bliska ludziom, dzięki emocjom, dialogom, włożyliśmy w to serce. Nie byłoby tych dialogów, gdyby nie Grupa Teatralna „Kęs” i jej opiekun Sebastian Nowak – wyliczała Agnieszka Wujek. Autorem zdjęć i reżyserem produkcji jest Dariusz Wujek.

 

 

 

- Wspaniale jest być Wandą Modlibowską. Przede wszystkim, dlatego, że miała wspaniały charakter i mogłam to pokazać w tym filmie. Na pewno  jest osobą godną  polecenia i taką, którą możemy naśladować, szczególnie my młodzi potrzebujemy takich wzorców. Takie filmy są po to, aby młodzi ludzie mogli z nich brać wzorce. Jestem bardzo szczęśliwa. Możliwość zagrania w filmie była dla mnie spełnieniem marzeń! – 17 – letnia Agnieszka Furmann, odtwórczyni postaci Wandy Modlibowskiej

 

 

- Miałem ciarki oglądając film. Życiorys Wandzi Modlibowskiej znam bardzo dobrze, zacząłem się nią interesować od 1995 roku. Zbieram wszystkie materiały dotyczące pilotki. Cieszę się, że projekt w końcu powstał - Tomasz Skibicki, sołtys Czachorowa, od lat poznający postać Wandy Modlibowskiej

 

 

Kim była Wanda Modlibowska? Urodziła się w Czachorowie pod Gostyniem. Na studiach wstąpiła do Aeroklubu Poznańskiego. W 1937 roku ustanowiła kobiecy rekord świata w szybownictwie. Była odważna. Umiejętności pilotażu doprowadziła do perfekcji. Latała w trudnych warunkach pogodowych. Nie raz zmuszona była do lądowania w przypadkowych miejscach, na przygodnych lądowiskach. W 1939 r. została zmobilizowana do wojska i przydzielona do 1 Pułku Lotniczego. Jako pilotka wojskowa dostarczała tajne meldunki i rozkazy. Pasja do latania naznaczyła całe jej życie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE