Reklama

Kto zapłaci rachunek za "klimatyczną imprezę"?

Opublikowano: pt, 29 lis 2019 18:58
Autor:

Kto zapłaci rachunek za "klimatyczną imprezę"? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Dwie równolegle odbywające się konferencje: główna i młodzieżowa, ale jeden temat - walka ze zmianami klimatycznymi towarzyszyły „szczytowi klimatycznemu” w Krobi. W „Konferencji dla Klimatu. Zrównoważony rozwój” udział wzięli przedstawiciele świata nauki, biznesu, samorządowcy oraz młodzi ludzie, którzy najbardziej, jak mówił znany klimatolog Marcin Popkiewicz, „mogą zapłacić rachunek” za np. ocieplanie się klimatu wywołane przez obecne pokolenia.

– Prawa fizyki mają w bardzo głębokim poważaniu, co nam się podoba, a co nam się nie podoba. Ona po prostu zrobią swoje. I nie będą łaskawe, aż my się ogarniemy. Więc im dłużej próbujemy to negować i wypierać, tym bardziej będzie boleć. My mówimy naszym dzieciom, że to jest zbyt trudne, żeby to zrobić. Ale nas nie dotkną najgorsze konsekwencje – dosadnie prezentował problem mówca.

Podczas wystąpienia w auli ZSOiZ w Krobi padło wiele liczb dowodzących drastycznie pogarszającego się stanu naszego klimatu i wynikających z tego konsekwencji: znikający na naszych oczach świat natury, wyrybianie mórz i oceanów oraz migracje ludności.

– Czemu mówi się o paliwach kopalnych i dwutlenku węgla w kontekście zmiany klimatu? Bo one ma największy udział, odgrywają największą rolę – dodał M. Popkiewicz.

Tymczasem w pobliskiej sali gimnastycznej krobskiej podstawówki swoje rozważania w tym samym temacie prowadziła młodzież. Centralnym punktem tej konferencji była prowadzona zgodnie z najlepszymi wzorcami brytyjskiego parlamentaryzmu debata oksfordzka.

Po prawicy przewodniczącego jej Marszałka tradycyjnie zasiadła strona wypowiadająca się za tezą mówiącą „Zmian klimatu nie da się powstrzymać”, po lewicy strona przeciwna. Naprzeciwko siebie stanęły Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Jaki był jej wynik - przeczytasz w kolejnych wydaniach „Życia Gostynia”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE