Konkurs Poetycki im. Alfreda Siamy w Pogorzeli - w tym roku nie tylko "Jesień"
Miejsko-Gminy Ośrodek Kultury w Pogorzeli, 28 listopada 2024 roku, gościł uczestników IV edycji Konkursu Poetyckiego im. Alfreda Siamy. W tym roku młodsi i starsi poeci zmierzyli się nie tylko z tradycyjną tematyką konkursu - "Jesień", ale też musieli twórczo podejść do tematu "Gdybym był/była…".W literackich zmaganiach wzięły udział 22 osoby, które swoje wiersze zgłaszały w czterech kategoriach wiekowych:
- do 8 lat – 1 osoba
- 9-13 lat – 7 osób
- 14-18 lat – 5 osób
- powyżej 18 lat – 9 osób
Warto zaznaczyć, że konkurs nie obejmował tylko mieszkańców powiatu gostyńskiego. Prace zostały nadesłane przez twórców z całej Polski, m.in. Krotoszyna, Kielc, czy Suwałk.
W skład jury oceniającego twórczość poetów, weszli:
- Agnieszka Czajka – poetka z Ostrowa Wlkp.,
- Barbara Roszak – polonistka z liceum w Pogorzeli,
- Maciej Hoffman – pracownik MGOK.
Oceniający nie znali danych personalnych, ani nawet płci autorów. Najdłuższy nadesłany na konkurs wiersz liczył... 70 strof, napisanych na siedmiu stronach A4.
Laur Złotego Liścia w Konkursie Poetyckim im. Alfreda Siamy otrzymali:
Sara Szymańska „Gdybym była dorosłym” (9-13 lat)Agata Kaniewska „Gdybym była spojrzeniem” (14-18 lat)
Bartosz Przybył „Maski” (powyżej 18 lat)
- Mój wiersz jest dość osobisty, a zainspirowała mnie moja przeszłość. Wieczne zakładanie masek, ukrywanie się... w zasadzie czasem ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, ale robimy to na co dzień. Myślę, że to był główny powód napisania tego wiersza. Moja żona namówiła mnie do wzięcia udziału w konkursie, jestem jej za to wdzięczny, bo nie spodziewałem się pierwszego miejsca - przyznał Bartosz Przybył.
Muzyczna improwizacja podczas finałowej gali Konkursu Poetyckiego im. Alfreda Siamy
Podczas finałowej gali konkursu nie mogło oczywiście zabraknąć recytacji nadesłanych utworów. Publiczność także mogła wcielić się w rolę jury i zagłosować na najlepszy jej zdaniem wiersz. Słuchacze najlepiej ocenili prezentację Anastazji Bilińskiej, uczennicy Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Krotoszynie.CZYTAJ TAKŻE: Niezwykły duet pożegnał zmarłych artystów
Na finał scenę przejęło trio RHO, w składzie Mariusz Ossowski (dyrektor MGOK w Pogorzeli), Maciej Hoffman oraz Jarosław Raizing, które improwizując, przedstawiło wiersze zgłoszone do konkursu w niezwykłej oprawie muzycznej. Po uczcie dla ducha, organizatorzy zapewnili też coś dla ciała, czyli łodki poczęstunek.
- Uczestnicy, którzy się do nas zgłaszają przesyłają coraz bardziej dopracowane wiersze. Jedna z oceniających przyznała, że w tym roku nadesłane utwory czytało się jej o wiele lepiej. Ich odbiór był bardziej przyjemny, co świadczy o jakości wierszy - podsumowuje Monika Schulz z MGOK w Pogorzeli.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.