reklama

Kolejne zmiany w bibliotece miejskiej w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Kolejne zmiany w bibliotece miejskiej w Gostyniu - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDyrekcja i pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gostyń uznali, że nowy rok to dobry czas na zmiany. Instytucja ma inne logo. Nie jest już czarno-białe, ale pomarańczowo-żółte. - To prawdziwy manifest mobilności, dostępności i kreatywności, które definiują naszą biblioteczną społeczność - mówi dyrektor Przemysław Pawlak.
reklama

Rozpoczęcie nowego kalendarza symbolizuje kolejny rozdział w życiu człowieka, ale jak się okazuje, w funkcjonowaniu instytucji, również. Nowy rok kojarzy nam się z postanowieniami, zmianami, często mówimy „idzie nowe”. I tak się stało, że do biblioteki miejskiej w Gostyniu „przyszło” nowe logo.

Zmiany w bibliotece miejskiej w Gostyniu wprowadzane są systematycznie od kilku lat. W końcu przyszedł czas na znak identyfikujący tę instytucję. Do przeszłości odeszła rycina przedstawiająca budynek biblioteki z parą biskupiańską w biało-czarnych barwach. Teraz jest grafika, którą można skojarzyć na przykład z bibliobusem przedstawionym z książką lub tabletem pośrodku. Aktualny od kilku dni symbol gostyńskiej biblioteki miejskiej prezentuje się w barwach słonecznych.

Dlaczego do logotypu wykorzystano kolor żółty i pomarańczowy? To zostało wyjaśnione na portalu społecznościowym placówki.

  • Żółty nawiązuje do koloru Bibliobusu, a także przedstawia naszą pozytywną energię, otwartość i radość dzielenia się wiedzą.
  • Pomarańczowy reprezentuje kreatywność, entuzjazm i dynamikę naszej społeczności.
  • Logo dostępne jest również w szarej kolorystyce monochromatycznej, dzięki czemu gotowe jest do każdego projektu. 

Co było powodem zmiany logotypu?

- To wyszło w praktyce. Pracowaliśmy nad naszymi nowymi gadżetami i okazało się, że to logo, które mieliśmy dotychczas nie nadaje się do druku na jakimkolwiek przedmiocie. Żadna drukarnia nie była w stanie starego logotypu wydrukować, gdyż jest po prostu nieczytelny. Stary logotyp, para biskupiańska, jest z lat 60., a mamy XXI wiek. Poza tym wiele osób odwiedzających naszą instytucję było zaskoczonych, dlaczego Biskupianie znajdują na logotypie biblioteki w Gostyniu, a nie w centrum kultury biskupiańskiej. Aktualnie prowadzimy ogólnopolskie akcje, bierzemy udział w konferencjach, tym bardziej współuczestnikom, współpracownikom też trudno było to wyjaśnić - tłumaczy Przemysław Pawlak, dyrektor BPMiG w Gostyniu.

Po tych doświadczeniach społeczność instytucji podjęła decyzję, że nadszedł czas, by przygotować logo typowo biblioteczne, które będzie prostym znakiem graficznym, możliwym do druku. jednocześnie powinno wskazywać na współczesne działania biblioteki.

- Chodziło też o przedstawienie usług mobilnych, jakie świadczy nasza biblioteka - uzupełnia dyrektor.

Nowym logtypem, który jest oficjalnym znakiem rozpoznawczym, gostyńska biblioteka miejska już się posługuje, został umieszczony na platformie internetowej oraz na portalu społecznościowym.

Skąd pomysł i natchnienie? 

Litera B, jak „biblioteka”. W środku jest rozłożona książka, ale równie dobrze może to być odczytywane jako tablet. 

- Kółka pod literą umieszczone zostały jako odniesienie do mobilności i nowych działań, podejmowanych w placówce oraz dostępności dla czytelników - wyjaśnia Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki miejskiej.

Nowy logotyp ma symbolizować:

  • Mobilność: gostyńska biblioteka to miejsce, które podróżuje tam, gdzie są czytelnicy, osoby zainteresowane tym, co instytucja oferuje! 
  • Nowe logo ma być symbolem tej dynamicznej mobilności!
  • Bibliobus: nowoczesna biblioteka na kółkach! Bibliobus to nie tylko pojazd, to mobilna przestrzeń kultury i wiedzy. Warto zaznaczyć, że bibliobus realizuje również usługę dowozu książek na telefon dla osób niepełnosprawnych, osób starszych oraz chorych 
  • Mediatekę: spotkania w gostyńskiej bibliotece to spotkania w przestrzeni, gdzie technologia i kultura łączą się w jedną harmonijną całość. Funkcjonująca tam mediateka to miejsce, odkrywające nowe możliwości!
  • Biblioteka w drodze: każda podróż to nowa okazja do zgłębiania wiedzy.
    - Nasza biblioteka w drodze towarzyszy Wam w każdej kulturalnej przygodzie! - mówią pracownicy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama