Na kluczowe dla przyszłości nie tylko naszego regiony, ale całej ludzkości pytania m.in.: Jak będzie wyglądał nasz świat za kilkadziesiąt lat? Czy zmiany klimatyczne to trend, moda, a może faktyczne zagrożenie? Co z bieżącym dostępem do wody? Czy tereny rolnicze mają szansę przetrwać? Jakie są współczesne cele zrównoważonego rozwoju? - będą starali się odpowiedzieć uczestnicy „Konferencji dla Klimatu. Zrównoważony rozwój”, która odbędzie się 28 listopada w Krobi. Wydarzenie będzie miało dwubiegunowy charakter.
W auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi odbędzie się konferencja główna, adresowana do samorządowców, naukowców, działaczy społecznych oraz wszystkich zainteresowanych tematem ekologii.
W pierwszej części spotkania swoje prelekcje wygłoszą:
- analityk megatrendów - Marcin Popkiewicz,
- prof. dr. hab. Jan Przybyłek, hydrogeolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz w Poznaniu
- Dariusz Szwed - członek zarządu Zielony Instytut - Fundacja Zielonej Polityki.
Druga część poświęcona będzie debacie panelowej pod hasłem: „Cele zrównoważonego rozwoju” z udziałem:
- Tomasza Waśniewskiego – prezesa Zarządu Fundacji „Rozwój tak – odkrywki nie” -
- Andrzeja Konarowskiego – dyrektora zarządzającego Acciona Energy
- prof. dr hab. Andrzej Kędziora z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
- dr hab. Krzysztof Kujawa z Instytutu Środowiska Rolniczego i Rolniczego PAN
- Mariana Poślednika - prezes Zarządu LGD ,,Gościnna Wielkopolska”
- Danuty Wolniewicz - dyrektor Enea Operator Rejon Dystrybucji Leszno
- Sebastiana Czwojdy - prezesa Zarządu Stowarzyszenia Południowo-Zachodniej Wielkopolski ,,Samorząd dla zrównoważonego rozwoju”
Równolegle w hali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Krobi będzie miała miejsce konferencja młodzieżowa. Rozpocznie ją wystąpienie animatorów klimatycznych. Ponadto pracownię energii odnawialnej zaprezentują uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, a metodę badania jakości powietrza uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Ponadto będzie można przyjrzeć się działalności „Małego Kopernika” w Krobi. Na koniec odbędzie się debata oksfordzka z udziałem młodzieży pod hasłem „Zmian klimatycznych nie da się zatrzymać”.
Podczas obu konferencji odbędzie się także pokaz aut elektrycznych - prezentację pod hasłem: „Elektromobilność w praktyce” pokaże firma Feel Flow.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski ,,Samorząd dla zrównoważonego rozwoju”, współorganizacji podjęły się samorządy: powiatu gostyńskiego, gminy Krobi i gminy Miejskiej Górki. Partnerami konferencji są: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gościnna Wielkopolska”, Fundacja „Rozwój tak – odkrywki nie”, Stowarzyszenie: „Przedsiębiorczość dla ekologii” oraz „Zielona Kohorta”.
Czytaj także: składowisko pod lasem budzi niepokój