Reklama

Kilkanaście organizacji dostało w sumie 50 tysięcy. Gdzie będą biesiadować, gdzie grać lub biegać? Rozstrzygnięcie PGS 2022 w powiecie gostyńskim

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura To ważne wydarzenie dla organizacji pozarządowych, działających na terenie powiatu gostyńskiego, reaktywowano po dwóch latach przerwy, jaką spowodowała pandemia. Rozstrzygnięto kolejny konkurs grantowy Program Grantów Społecznych „PGS 2022”. To projekt, który pierwszą edycję miał w roku 2013.

Reklama

Spotkanie podsumowujące konkurs grantowy na 2022 r. odbyło się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, działających społecznie w powiecie gostyńskim, członkowie komisji konkursowej, społecznicy i samorządowcy na czele z starostą gostyńskim Robertem Marcinkowskim, który już w trakcie powitania zapewnił, że wszyscy zebrani na sali wyjdą z dobrymi wiadomościami i umowami na dofinansowanie.

- Cieszę się, że  mimo epidemii ta energia nadal w państwu jest i nadal macie czas, aby czynić dobro i realizować ciekawe, atrakcyjne projekty - mówił włodarz powiatu.

Najważniejszym momentem dla przedstawicieli organizacji pozarządowych było - oczekiwane w napięciu - ogłoszenie wyników kolejnej edycji konkursu Program Grantów Społecznych „PGS 2022”, które jak zawsze budzi duże emocje.

- Dziś możemy Państwa aktywność nagrodzić i uhonorować. Dzieje się to po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Państwa inicjatywy i działania pokazują, że największym bogactwem powiatu gostyńskiego są jego mieszkańcy - podsumował włodarz powiatu.

Program Grantów Społecznych PGS 2022 finansowany jest z budżetu powiatu gostyńskiego. Operator programu – Stowarzyszenie „Dziecko” - został wyłoniony w drodze konkursu i też ma swój wymierny wkład w realizację wsparcia dla społecznych i obywatelskich pomysłów.

- To już ósma edycja tego powiatowego programu dofinansowującego lokalne społeczności i ich działania. Dziękuję Wszystkim, którzy wspierają lokalną aktywność - przypomniał Mirosław Sobkowiak, prezes Stowarzyszenia „Dziecko”.

W tegorocznej edycji na działania grup nieformalnych, kół gospodyń wiejskich oraz grup młodzieżowych przeznaczona została kwota 50 000 zł. Wnioski o pieniądze na realizację pomysłów złożyły organizacje z terenu czterech gmin: Borku Wlkp., Krobi, Piasków i Pogorzeli. Konkurs przebiegał w dwóch etapach i wszystkie złożone wnioski zostały pozytywnie zakwalifikowane. Najwięcej wniosków wpłynęło z gminy Pogorzela. W pisaniu pomagało grupom  Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne. W efekcie z powiatowego grantu do małej gminy trafi ponad 30 tys. złotych

W sumie dzięki środkom zrealizowane zostanie 17 projektów. Nagrodzone pomysły otrzymały wsparcie grantami o wartości do 3 tysięcy złotych. W efekcie zostaną zrealizowane m.in. działania integrujące i rozwijające mieszkańców, społeczności szkolne czy młodzież. Powstaną nowe place zabaw i rekreacji, odbędą się biesiady czy wspólne ogniska. Kultywowane będą tradycje patriotyczne, ale też lokalne tradycje kulinarne czy sportowe. Granty wręczał starosta gostyński Robert Marcinkowski w towarzystwie przedstawicieli Stowarzyszenia „Dziecko”: koordynatorki programu PGS i prezesa. 

Debiutantem w konkursie PGS GRANT jest gostyński oddział Wielkopolskiej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej SIRON.  Podczas spotkania przedstawiciele organizacji odebrali umowę na wykonanie projektu „Pierwsza pomoc”, który realizowany będzie na terenie powiatu gostyńskiego. 

Jest nam niezmiernie miło, że będziemy uczestniczyć w budowaniu wśród naszych mieszkańców świadomości na temat udzielania pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że nasza wiedza przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców Gostynia i całego powiatu - napisali na fanpage’u przedstawiciele WGPR SIRON. 

Wszystkie projekty, które zostały dofinansowane w ramach programu PGS powinny zostać zrealizowane do końca listopada 2022 roku. 

Po uroczystym ogłoszeniu wyników i wręczeniu grantów, w drugiej części spotkania odbyło się szkolenie dla lokalnych liderów społecznych i realizatorów działań. Było ono poświęcone zasadom prowadzenia projektów, formalnościom temu towarzyszącym oraz zasadom dokumentowania działań i rozliczania wydatków. Poprowadziła je koordynatorka Programu PGS 2022 Ewa Misiaczyk ze Stowarzyszenia „Dziecko”. 

 

Wyniki konkursu grantowego „Program Grantów Społecznych PGS 2022”. Na jakie programy zostaną przeznaczone granty?

Gmina Krobia

Stowarzyszenie Ja-Ty-My w imieniu grupy nieformalnej Terapia zajęciowa DPS Chumiętki - Ekologiczni razem - 3 tys. zł.

Gmina Borek Wlkp.

Stowarzyszenie Borecki Lider Aktywności Społeczno-Kulturalenj "Blask" - Raz, dwa, trzy kostką rzucasz ty - 3 tys. zł

Gmina Piaski:

 • Fundacja Fabryka Pomysłów - Sportowa podróż po polskiej wsi - 3 tys. zł.
 • Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera w imieniu Zespołu Śpiewaczego "Tęcza" - Przyjaźń jest kolorowa jak tęcza - 3 tys. zł. 
 • Stowarzyszenie Wielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza SIRON oddział Gostyń - Pierwsza pomoc - 2690 zł
 • OSP Smogorzewo w imieniu grupy nieformalnej - Piechotą do Szwajcarii - 3 tys. zł
Gmina Pogorzela

 • Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne w imieniu rady sołeckiej Bułaków - Bułaków patrząc w przyszłość nie zapomina o przeszłości - 3 tys. zł
 • Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne w imieniu KGW Elżbietków - Elżbietków integracją silny -3 tys. zł.
 • Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne w imieniu KGW Gumienice - Gumienice integracją silne  - 2310 zł
 • Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne w imieniu rady sołeckiej Kaczagórka - Kaczagórka dba o milusińskich  - 3 tys. zł
 • Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne w imieniu Łukaszewski Zespół Kulinarny - Łukaszew gotowaniem - zdecydowanie silny - 3 tys. zł
 • Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne w imieniu rady sołeckiej Małgów - Małgów także grilluje - 3 tys. zł
 • Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne w imieniu zespół RHO - Muzyka łączy pokolenia - 3 tys. zł
 • Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne w imieniu sołtysa i rady sołeckiej Ochli - Ochelski ser smażony - najlepszy w okolicy - 3 tys. zł
 • Pogorzelskie Towarzystwo Kulturalne w imieniu rady sołeckiej  - Poprzez wspólną pracę do integracji - 3 tys. zł.
 • Stowarzyszenie Nowoczesna Szkoła w imieniu grupy Szkolni Wizjonerzy  - Wspieramy, motywujemy, dbamy o bezpieczeństwo - 3 tys. zł
 • KGW w Głuchowie - Żniwa, pyrki, czar lawendy, Głuchów zawsze uśmiechnięty - 3 tys. zł
 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy