Od wielu lat straszyła wyglądem. Była miejscem „zabaw” dla wielu roczników krobian i to nie w dobrym tego słowa znaczeniu. Dewastowana po tym, gdy w 1976 roku zamknięto jej podwoje stopniowo poddawała się też upływowi czasu. Kolejne ekipy rządzące gminą starały się znaleźć zastosowanie dla budynku i jego otoczenia, cicho marząc o przywróceniu obiektowi dawnej świetności. Światełko w tuneli zaczęło się pojawiać kilka lat temu, wraz z planami na rewitalizację miasta.
Wreszcie ponad 11 milionowe dofinansowanie na cały projekt rewitalizacyjny nadało zamiarzeniom krobskich władz naprawdę realnego kształtu. I tak 25 kwietnia 2019 roku podpisano umowę na budowę Krobskiego Centrum Usług Społecznych (KCUS) mieszczącego w budynku po dawnej gazowni miejskiej w Krobi - bo o nim cały czas mowa.
Właśnie, po około 1,5 roku, nastąpił końcowy odbiór techniczny wartej ponad 4,4 mln zł inwestycji. Od początku projekt budowlany zakładał, że stara gazownia ma spełniać nowe funkcje (na myśl przychodzi także, że jakiekolwiek), a jednocześnie zachować swoje walory historyczne i architektoniczne. Czy to się udało? Sami oceńcie przeglądając galerię zdjęć - u dołu artykułu.
Gdzieniegdzie widać starą cegłę
16 grudnia burmistrz Łukasz Kubiak i starosta Robert Marcinkowski w obecności m.in. przedstawicieli wykonawcy - konsorcjum firm JG – BUD Jan Grzybowski z Daszewic oraz P.W.N Projektowanie Wykonawstwo Nadzory Marcin Chmielewski z Poznania, którzy zajęli się przebudową obiektu mieli okazję zobaczyć efekt końcowy. Zgodnie ze wspomnianym duchem zmian obok nowoczesnych rozwiązań w stylu monitoringu, instalacji fotowoltaicznej, zamków na czytniki kart czy oświetlenia ledowego, itp., w niektórych pomieszczeniach funkcjonują oryginalne wykończenia cegłą. Swoje robi także kolorystyka ścian (płytek ściennych) oraz grafitowa stolarka okienna i drzwiowa.
Można mniemać, że dobrze swoją funkcję dla osób, dla których Krobskie Centrum Usług Społecznych powstało, czyli w głównej mierze starszej części społeczeństwa gminy i powiatu, spełni także duży taras znajdujący się na piętrze budynku (swoisty punkt widokowy). Jego nawierzchnię wykonano z płyt betonowych chodnikowych, których łączenia uzupełniono ozdobnym kruszywem. Ponadto przygotowano tam miejsca wypełnione ziemią, gdzie docelowo zostaną posadzone rośliny.
Budynek jest także przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, z myślą o których wyposażono go m.in. w windę. Teren wokół obiektu zagospodarowano poprzez wykonanie chodników z kostki brukowej oraz parkingów z płyt ażurowych, betonowych, wypełnionych kruszywem.
W środku Klub Seniora i ŚDS, obok żłobek
Przechodząc stricte do funkcjonalności starej-nowej gazowni to w budynku znajdują się m.in. mieszkania chronione dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, łazienki, pomieszczenia Klubu Seniora, a także gabinety, sale i pracownie. Ważną część działalności KCUS będzie stanowił przeniesiony z Chwałkowa tamtejszy Środowiskowy Dom Samopomocy z około 40 uczestnikami.
Zgodnie z założeniami projektu ma być to miejsce, dzięki któremu osoby niesamodzielne, starsze, z niepełnosprawnością, będą mogły przebywać w swoim środowisku lokalnym. Przedsięwzięcie ma także wpłynąć na wzrost potencjału społecznego za sprawą poprawy życia mieszkańców (zmniejszenie rozwarstwienia społecznego, wyrównanie szans, przeciwdziałanie marginalizacji).
- Na uwagę zasługuje fakt, że teren na którym została zrealizowana przedmiotowa inwestycja, dotychczas zaniedbany, dzisiaj jest miejscem łączącym pokolenia. Obok Krobskiego Centrum Usług Społecznych znajduje się pierwszy gminny żłobek oraz oddział przedszkolny. Ponadto budynki te łącznie tworzą kompleks proekologiczny - oznajmia burmistrz Łukasz Kubiak.
Z jednej strony instalacja budynku dawnej gazowni daje możliwość wykorzystywania energii słonecznej. Natomiast z drugiej, w sąsiednim żłobku zastosowano system retencjonowania wody, który pozwala na odzyskiwanie deszczówki i wykorzystywania jej do nawadniania prawie 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni zielonych.
Budowa Krobskiego Centrum Usług Społecznych jest jednym z ostatnich etapów rewitalizacji przestrzeni miejskiej Krobi - więcej przeczytasz TUTAJ.