Reklama

Kalendarz – fara na przestrzeni 120 lat. Możemy pomóc ratować zabytki

Opublikowano:
Autor:

Kalendarz – fara na przestrzeni 120 lat. Możemy pomóc ratować zabytki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Członkowie Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary wydali już siódmy kalendarz.

 Przyszłoroczne kalendarium zatytułowano "Gostyńska fara dawniej i dziś", a zamieszczono w nim dla porównania zdjęcia historyczne, niektóre liczące przeszło 100 lat i współczesne.

Kalendarz to dzieło Macieja Gaszka i Mariusza Sobeckiego. Wydrukowano 500 egzemplarzy. Przede wszystkim obdarowani będą nim darczyńcy, którzy wspierają działania Towarzystwa.

Już od kilku lat TMGF wysyła w okresie świątecznym podziękowania wraz z kalendarzem darczyńcom, którzy przekazali przede wszystkim 1% podatku. W tym roku było takich osób 571.

Dzięki zaangażowaniu podatników udało się zgromadzić 165 000 złotych, które w całości przekazano na konserwację zabytków gostyńskiej fary – dwóch ołtarzy: Chrystusa Miłosiernego i Matki Boskiej Śnieżnej.

 

– Praca przy kalendarzu była bardzo ciekawa. Poznawaliśmy farę, co się w niej zmieniło. Najbardziej można zauważyć to w detalach, które świadczą o tym, jak kościół się zmieniał. Oprócz funkcji kalendarza, wydawnictwo to taki przewodnik po farze – mała encyklopedia – przyznał Maciej Gaszek.

 

Które fotografie najbardziej zainteresowały pasjonatów? Na karcie marca zobaczyć można szczyt kaplicy św. Anny, który jest zupełnie inny, niż obecnie. Zdjęcie pochodzi z 1898 roku, czyli wykonano je przed wielkim remontem, który odbył się w latach (1901 – 1906).

– Właśnie na zewnątrz fara zmieniła się najbardziej. Dla mnie ważna jest fotografia z 1898 roku, przedstawiająca cmentarz za kościołem. To na takich właśnie zdjęciach widać największe zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ponad 120 lat – przyznaje Maciej Gaszek.

W wydawnictwie wykorzystano zasoby fotograficzne prywatne, Towarzystwa i Muzeum w Gostyniu. Na stronie głównej można podziwiać nawę główną kościoła z dwoma odrestaurowanymi ołtarzami. Kalendarz został wydany przy wsparciu „Civitas Chrystiana” w Poznaniu.

TPGF nadal liczy na wsparcie darczyńców

Przekaż podatek KRS 0000261099

Towarzystwo Miłośników Gostyńskiej Fary ul. Przy Farze 2 63-800 Gostyń nr konta 97 2030 0045 1110 0000 0250 4160

Wszystkie pieniądze przeznaczane są na renowację fary

Kalendarz można nabyć w Muzeum w Gostyniu i w sklepiku z dewocjonaliami. Cena 10 zł
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE