Na wydarzeniu artystyczno-wystawienniczym, które przygotowano w bibliotece miejskiej, obecnych gości powitał chór Sol-Mi-Do Państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyniu wykonując łacińską pieśń chóralną Józefa Zeidlera.
- Znaczenie tej koronacji i tradycji koronacyjnej jest bardzo ważne. Brzmi to, jak banał, ale często sobie tego nie uświadamiamy. Dzisiaj uczestniczymy w wydarzeniu, które zdarza się bowiem raz na 1000 lat. Wielu z nas nie miało okazji uczestniczyć w 1966 roku w obchodach Tysiąclecia Chrztu Polski i Tysiąclecia Państwowości Polskiej, ale mamy taką okazję teraz uczestniczyć właśnie w obchodach Tysiąclecia Pierwszej Polskiej Koronacji. (...) Tradycja koronacyjna w wymiarze ideowym i politycznym wytrwała w Polsce praktycznie powiedzmy przez dziewięćset lat.
Nie tylko władcy dynastii piastowskiej zakładali na swoją głowę koronę, najpierw pierwszej monarchii piastowskiej, potem drugiej monarchii piastowskiej, potem za czasów Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego, trzeciej monarchii piastowskiej. Nie tylko władcy dynastii Jagiellońskiej zakładali tą koronę, nie tylko polscy władcy elekcyjni aż do wypadku Polski ze Stanisława Augusta Poniatowskiego zakładali na swoje skronie koronę Królestwa Polskiego, ale tradycja koronacyjna przetrwała aż do roku 1918, choć wiele osób sobie tego nie uświadamia – powiedział Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki publicznej w Gostyniu, opisując wagę wydarzenia sprzed 1000 lat.
W holu, do którego zaproszono gości mgła spowijała postać Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III, blask światła skierowany był na diadem i świętą włócznię.
Ideą wystawy, której wernisaż przygotowano 27 marca w gostyńskiej bibliotece, jest ukazanie dziedzictwa historycznego, kulturowego, symbolicznego i ideowego związanego z pierwszym królem Polski. MOzna zobaczyć oryginalne i reprodukowane eksponaty, a także elementy multimedialne, ukazujące ciągłość tradycji Bolesława Chrobrego – w nazewnictwie, malarstwie, numizmatyce, znaczkach, symbolice politycznej, ideowej, akademickiej, sportowej, wojskowej, literaturze, komiksie.
To jedyne tego typu wydarzenie na ziemi gostyńskiej upamiętniające 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. W kulminacyjnym momencie odsłonięto replikę miecza koronacyjnego, czyli Szczerbca, ofiarowywana przez czytelników ziemi gostyńskij w hołdzie królowi, który był mecenasem pierwszej polskiej książki – Żywotu św. Wojciecha.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.