reklama

Jeszcze dużo pracy przed samorządowcami

Opublikowano:
Autor:

Jeszcze dużo pracy przed samorządowcami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Zainteresowanie rewitalizacją gminy Krobia jest niewielkie. Bo jak inaczej wytłumaczyć pojawienie się na spotkaniu w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi mającym na celu omówienie wspomnianej kwestii tylko pięciu osób. Z czego cztery to albo radni albo urzędnicy krobskiego magistratu. Nad powodami tak niskiej frekwencji dumał wiceburmistrz Michał Listwoń. – Być może jest to spowodowane faktem, iż nadal mówimy o założeniach, a nie mamy dokumentu – zastanawiał się Michał Listwoń. Co by nie powiedzieć o liczbie uczestników na spotkaniu, w jego trakcie ujawniono kilka ciekawych pomysłów.

- Chciałabym przedstawić wyniki prac nad założeniami do Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Krobia na lata 2015 – 2022 – mówiła Barbara Molewska, analityk z firmy Westmor Consulting, która zajmuje się opracowywaniem dokumentu. – Choć samo opracowanie dokumentu jeszcze niczego nie wnosi. Ale już wdrożenie założeń i projektów, które są ujęte w programie pozwala na rozwiązanie problemów i poprawienie jakości życia mieszkańców – zdradzała szczegóły całego procesu powstawania dokumentu i sposobu jego dalszego wykorzystania Barbara Molewska.

Na podstawie analizy m.in. danych z Międzygminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krobi firma Westmor Consulting wytypowała „obszary, które mają najwyższy współczynnik degradacji”. – Są to sołectwa: Karzec, Kuczynka, Niepart i Pijanowice – wyliczała analityk z firmy Westmor Consulting, jednocześnie podkreślając, że w pierwszej kolejności największą uwagę należy poświęcić dwóm ostatnim z wymienionych sołectw. Jednakże charakterystyka gminy Krobia jako całości została oceniona na poziomie ujemnym. – Co oznacza, że na terenie gminy Krobia sytuacja jest bardzo dobra – objaśniła Barbara Molewska.

Jakie projekty rewitalizacyjne zakładają założenia programu rewitalizacji? – Przeprowadzenie rewitalizacjoirynku miejskiego w Krobi. (…) Drugim projektem jest modernizacja terenu po starej cegielni. (…) Rozwój potencjału Biskupizny. (…) Rozbudowa sieci ścieżek rowerowych (…) oraz modernizacja budynków gminnych – kreśliła dalekosiężne plany analityk. Ten ostatni projekt obejmowałby trzy obiekty: GCKiR im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi, budynek MGOPS oraz starą gazownię na w Krobi. – Oprócz tego chcielibyśmy rozbudować bazę turystyczną w gminie Krobia poprzez uruchomienie „drezyny” oraz uwypuklić walory Wyspy Kasztelańskiej oraz Muzeum Stolarstwa i Biskupizny – kontynuowała Barbara Molewska.

Obok przedsięwzięć infrastrukturalnych w założeniach znalazły się również projekty „miękkie” polegające na pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. – Wśród tych projektów chcielibyśmy po pierwsze: zorganizować czas dla osób starszych. Po drugie” zwiększyć aktywność zawodową mieszkańców gminy Krobia, w szczególności na obszarach wcześniej wyznaczonych [czterech sołectw – przyp. ed.]. Stworzyć grupy wsparcia dla mieszkańców dotkniętych wykluczeniem społecznym. I na koniec: zwrócić uwagę na edukację najmłodszych mieszkańców gminy Krobia – posumowała analityk z firmy Westmor Consulting. Na koniec Barbara Molewska dodała, że program rewitalizacji i jego wdrożenie wymaga środków finansowych, aby „był jak najbardziej realny”.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE