Reklama

Jest pierwszy komiks historyczny. Jak powstawał? Historia prawdziwa

Opublikowano: ndz, 24 lis 2019 19:26
Autor:

Jest pierwszy komiks historyczny. Jak powstawał? Historia prawdziwa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Jest już gotowy pierwszy gostyński komiks historyczny „Długoraj. Historia prawdziwa”. Twórcami dzieła są Laura Fornalik, Filip Rolnik i Jakub Krzyżosiak. Ci młodzi ludzie wzięli udział w realizacji projektu społecznego (o charakterze kulturalnym a zarazem historycznym) pn. „Poznaj zapomnianych”.

22 listopada w czytelni gostyńskiej biblioteki podsumowano prace nad komiksem. Twórcą i koordynatorem projektu jest Tomasz Teodorczyk. To on prowadził piątkowe spotkanie. Zaproszono samorządowców, współpracowników, prowadzących warsztaty. Obecna była ekspertka z zakresu rysunku i ilustracji Anna Teodorczyk-Twardowska, przybyli też uczestnicy projektu z pracowni komiksowo-historycznej i historyczno-fabularnej. Podczas spotkania każdy otrzymał do ręki komiks, można było bezpośrednio porozmawiać z twórcami i autorami, zdobyć autograf pokazano promocyjne materiały filmowe i zdjęciowe z podejmowanych działań, z warsztatów.
 

- Projekt „Poznaj zapomnianych” to kampania społeczna promująca trzy postaci historyczne ziemi gostyńskiej i okolic, a przede wszystkim tytułowego Wojciecha Długoraja - lutnistę, szpiega pochodzącego z Gostynia, sekretarza królewskiego Sebastiana Grabowieckiego z Mszczyczyna pod Dolskiem, a także poetę ze Smogorzewa Kaspra Miaskowskiego - przypomniał Tomasz Teodorczyk.

W kampanii chodziło o kształtowanie postaw patriotycznych, łączenie nauki z zabawą, pobudzanie wyobraźni, motywowanie uczestników do angażowania się w proces uczenia oraz nowoczesne podejście do edukacji. Od czerwca do listopada 2019 r. zaplanowano 30 wydarzeń edukacyjnych, historycznych i artystycznych. Zainteresowanie projektem było na tyle duże, że biblioteka zorganizowała 34 wydarzenia. Wzięli w nich udział mieszkańcy z różnym doświadczeniem historycznym i artystycznym, z powiatu gostyńskiego, rawickiego, z Poznania i okolic. Największą grupę odbiorców stanowiła młodzież.

Działania projektowe odbywały się w gostyńskiej bibliotece, w Dziennym Domu Senior+, w Klubie Fantastyki Kopuła Zapomnienia, a także w szkołach średnich na terenie powiatu gostyńskiego. Biblioteka współpracowała też z gostyńskim muzeum.

W ramach projektu stworzono dwie pracownie: komiksu historycznego i historyczno-fabularną. Pierwsza - historyczno-fabularna pn. „Doświadcz historii” zakładała promocję historii za pomocą słowa i wyobraźni. Odbiorcy mieli okazję wziąć udział w 12 historycznych grach fabularno-narracyjnych oraz w LARP-ie historycznym czyli grze terenowej opartej na zasadzie teatru i dramy. Przeprowadzono poza tym kilka prelekcji edukacyjnych dla uczniów szkół średnich, uczestników obu pracowni, studentów UTW oraz uczestników DD Senior+ w Gostyniu.

Aktywnymi uczestnikami pracowni historyczno-fabularnej była gostyńska młodzież. To właśnie ona najbardziej zaangażowała się w historyczne gry fabularne - wykorzystujące wyobraźnię i kreatywność.

- Projektowe spotkania przeniosły uczestników pracowni w czasy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Młodzi wykorzystywali swoje zdolności, wyobraźnię oraz kreatywność aby wczuć się wdaną historię, poradzić sobie z różnymi intrygami, zagadkami czy zadaniami historycznymi i móc wynieść ze spotkań jak najwięcej - wyjaśniał Tomek Teodorczyk.

 

Do pracowkomiksu historycznego „Narysuj Długoraja” zapisało się 10 uczestników z pow. gostyńskiego i rawickiego, poznania, ostatecznie komiks narysowały trzy osoby: Laura Fornalik, Filip Rolnik i Jakub Krzyżosiak. W sumie od lipca do listopada zorganizowano 2 warsztaty z rysunku komiksu historycznego, wykład historyczny i pisanie scenariusza z Przemysławem Pawlakiem. konsultacje komiksowo-historyczne z Anną Teodorczyk-Twardowską, Witoldem Tkaczykiem, Filipem Bąkiem.

I efektem jest komiks.

O autorach komiksu:

Jakub Krzyżosiak przyznał, że warsztaty z komiksu historycznego bardzo go zaskoczyły i zainteresowały - zarówno cześć z rysunku komiksowego, jak i historyczna. Inspiracje do tworzenia - kiedy nie ma pomysłu - czerpie z Internetu. Po prostu ogląda zdjęcia, dopóki „nie znajdzie czegoś dobrego”. W przypadku przygotowywania komiksu starał się ilustracje dopasować do scenariusza. „Długoraj. Historia prawdziwa” to jego pierwszy komiks, narysowany malarską kreską, ale następny narysuje zwykłą komiksową kreską. Wciąż eksperymentuje pod tym względem.

Laura Fornalik wspomina prace nad komiksem bardzo dobrze, ceni sobie luźną atmosferę, jaka panowała w pracowni. Nauczyła się, że najważniejsze jest znać cel , wiedzieć, że będą z tego jakieś korzyści. Dla niej największym wyzwaniem było zacząć przygotowywać komiks, zabrać się za narysowanie 1 strony. Dlatego... zaczęła rysować od końca. Współtworząc graficzną historię Długoraja poprawiła swoje graficzne umiejętności i poszerzyła o nowe fakty wiedze historyczną

Filip Rolnik pierwszy raz miał styczność z tworzeniem komiksu. Podczas warsztatów dowiedział się wielu ciekawych rzeczy na temat Gostynia, o dziejach jego mieszkańców i zwyczajów panujących w XVI w.. Przyznał, że nigdy wcześniej nie interesował się historią rodzinnego miasta w taki sposób, aby powiązać to z twórczością, warsztaty dały mu tę okazję. Zaciekawiło go to, Zapowiedział, że wróci „do tych klimatów”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE