Taki Jarmark Średniowieczny w ogrodach paarafialnych w Gostyniu odbędzie się po raz pierwszy. Z jednej strony Dzień z Małgorzatą (jakby nie było - patronką parafii farnej) ma integrować wiernych i przybliżyć im epokę średniowiecza, w której powstał kościół farny. Z drugiej - event jest organizowany z myślą o remoncie zniszczonej już wieży zabytkowej świątyni.
- Festyn ma pomóc w zbiórce pieniędzy na remont wieży gostyńskiego kościoła farnego. Chcielibyśmy wieżę odnowić, gruntownie wyremontować. Ona „odstaje” wyraźnie od odnowionej elewacji pozostałej części kościoła, ale nie tylko o to chodzi. Z wieży spadają cegły, dlatego należy ją jak najszybciej zabezpieczyć. A w przyszłości chcielibyśmy by wieża pełniła funkcję muzeum i tarasu widokowego. Szukamy wszelkich możliwych sposobów, by zdobyć pieniądze - mówi Agnieszka Urbaniak z Biura Parafialnego św. Małgorzaty w Gostyniu.
Event będzie utrzymany w średniowiecznym klimacie. I nie należy się tego obawiać.
- Średniowiecze w Polsce to epoka od X do XV/XVI wieku i najczęściej kojarzona jest jako mroczny i brudny czas. Organizując to farne spotkanie z historią i muzyką, czyli Dzień z Małgorzatą - chcielibyśmy przedstawić realia życia średniowiecznego, obalić mity o tej epoce oraz przybliżyć mieszkańcom Gostynia kościół, a ogrody farne szeroko otworzyć - informuje Agnieszka Urbaniak.
W programie - mnóstwo atrakcji. Event rozpocznie się o godz. 14.00 wybuchem z armaty, a odpali ją ks. Grzegorz Robaczyk, proboszcz parafii farnej w Gostyniu. Zaplanowano także pokazy artyleryjskie. Przygotowano też coś specjalnego dla fanów numizmatyki - specjalną monetę. To 1 pleban, który będzie wybijany podczas spotkania w ogrodach farnych. Zaplanowano również pokaz czerpania papieru, który następnie będzie barwiony.
O godz. 14.30 nastąpi wręczenie nagród dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyniu, które w ramach rekolekcji wykonywały prace konkursowe z wizerunkiem św. Małgorzaty. Zwycięzców konkursu nagrodzi proboszcz ks. Grzegorz Robaczyk w towarzystwie minister rodziny i polityki społecznej - Marleny Maląg.
Młodzież skupiona we wspólnocie pod opieką gostyńskiej fary przygotowała teatr światłocienia.
- To w nawiązaniu do tego, na jakim poziomie była edukacja w czadach średniowiecza - żyjący wtedy ludzie nie pisali, nie umieli czytać. Treści były przekazywane poprzez teatralne spektakle lub w mowie. My przygotowaliśmy teatr światłocienia - poleca Agnieszka Urbaniak, koordynatorka przygotowań wydarzenia.
W kilku aktach młodzi aktorzy przedstawią okres z życia Jezusa - od Zmartwychwstania do Wniebowstąpienia. To temat istotny, ale często pomijany.
Teatr światłocienia pokazany będzie w Domu Katolickim - o godz. 15.10 i godz. 16.10.
Podczas festynu zaplanowano też zwiedzanie kościoła farnego (począwszy od zakrystii) oraz wejście na wieżę do poziomu organów. Organizatorzy zamierzają uchylić też rąbka tajemnicy parafii farnej - wyciągną kilka cennych zabytków ruchomych - na przykład zabytkowe ornaty z XV w i XVI w., które nie były jeszcze nigdzie prezentowane.
- Chcielibyśmy pokazać, że najstarszy zabytkowy kościół w Gostyniu to nie tylko mury, remonty, rusztowania. Jest to też miejsce, gdzie wierni mogą się integrować, a festyn w ogrodach jest do tego doskonałą okazją - wyjaśnia pomysł Agnieszka Urbaniak. - Zależało nam też na tym, by go wypromować. Zewnętrzna część świątyni jest całkowicie gotycka, to ewenement na skalę kraju. Ale chyba gostynianie nie zdają sobie sprawy, jaką perełkę posiadają - mówi Agnieszka Urbaniak.
Podczas Dnia z Małgorzatą nie może zabraknąć wrażeń kulinarnych. Będzie zupa z cieciorki, przygotowana na podstawie średniowiecznego przepisu. Próba generalna już się odbyła - przygotowano i skosztowano. Jakie wrażenia smakowe? Podobno smakuje dość specyficznie, ale warto ją spróbować, gdyż to potrawa zupełnie odmienna od dzisiejszych zup.
Przygotowano również naukę średniowiecznego tańca z zespołem Vocantus z Gdańska i zaplanowano pokaz średniowiecznych instrumentów. Będą gotowe zielniki, przepisy zielarskie, a także średniowieczne kosmetyki.
To tylko niektóre atrakcje zaplanowane na kilkugodzinne spotkanie w ogrodach gostyńskiej fary, dookoła kościelnych murów. Początek o godz. 14.00. Do ogrodu farnego będzie można wejść z każdej strony.
Na sobotni wieczór, na godz. 19.00 zaplanowano koncert muzyki starodawnej. Zespół Cantus Solemnis z Poznania wykona utwory Chorału Gregoriańskiego. Z kolei najbardziej nagradzany w Polsce i w Europie zespół muzyki starodawnej - Vocantus z Gdańska przedstawi muzykę dworską i religijną.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.