Reklama

#Jabłonki - KGW z Głuchowa na podium

Opublikowano: pon, 8 lis 2021 18:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Na początku listopada rozstrzygnięto konkurs #JABŁONKI dla Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych organizowany przez Fundację State of Poland przy wsparciu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pani minister Anny Gembickiej. Przedstawicielki koła gospodyń wiejskich z gminy Pogorzela wskoczyły na podium.

W rywalizacji wzięło udział 37 kół gospodyń wiejskich zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze KGW prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ich zadaniem było wykonanie pracy konkursowej polegającej na:

  • organizacji lokalnej potańcówki pod hasłem #Jabłonki;
  • dodaniu wydarzenia do interaktywnej mapy na stronie: www.jablonki.com;
  • zaprezentowaniu tańca według własnego pomysłu do utworu zespołu Bitamina "Jabłonki.Niech no tylko zakwitną jabłonie".
Celem konkursu było promowanie święta #Jabłonek, a także lokalnych tradycji oraz kultury, jak również rozpowszechnianie informacji o regionalnych produktach rolnych i żywnościowych oraz metodach ich produkcji

Jak podkreśla jury:

- Wpłynęło do nas 37 prac konkursowych z całej Polski. Wszystkie, podkreślamy, wszystkie Wasze prace wyróżniały się dużą kreatywnością, estetyką i wysokim poziomem artystycznym. Każda praca niosła ze sobą ogrom pozytywnych emocji, ciepła i radości - to była dla nas prawdziwa przyjemność.

Komisja konkursowa oceniała zarówno pomysł na potańcówkę i organizację wydarzenia, pomysł własnego tańca, w szczególności estetykę i sposób prezentacji i walory artystyczne, liczbę uczestników wydarzenia jak i przygotowany materiał video.

- Wybór zwycięzców był dla nas niezwykle trudny, ale mamy fantastyczną wiadomość. Organizatorzy postanowili przyznać aż trzy 3. miejsca ex aequo. Każde z nich otrzyma nagrodę w wysokości 5000 złotych – ogłosili organizatorzy.

Pierwsze z przyznanych ex aequo 3 miejsc zajęło KGW Głuchów

- W ramach akcji #jabłonki zorganizowaliśmy niedzielną popołudniową biesiadę pod nazwą "Pieczone jabłko" - opowiada Jagoda Wielebińska z KGW Głuchów. 

Zabrały gości w podróż muzyczną - zespół Głuchowianie specjalnie na to wydarzenie zaprezentował utwory muzyczne, podróż legendarną - młodzież z Głuchowa zaprezentowała "Legendę o siostrach jabłonkach", oraz taneczną - członkinie Koła wraz z grupą dzieci zaprezentowały przygotowany układ taneczny do piosenki Bitamina "Niech no tylko zakwitną jabłonie". Taniec ułożyła Kinga Mądra z MGOK Pogorzela, która prowadziła spotkania / próby przygotowujące i zatańczyła wraz z paniami z KGW.

Była także podróż smakowa - na wydarzenie powstało specjalnie przygotowane menu z daniami z jabłek: naleśniki z musem jabłkowym, placek drożdżowy z jabłkami, muffinki z jabłkiem i cynamonem, placek z jabłkami, jabłka pieczone w ognisku, ponadto dostępna była duża ilość jabłek, którymi każdy mógł się częstować i zabrać do domu. Ponadto była możliwość upieczenia kiełbaski w ognisku. i, oczywiście, podróż jabłkowa - powstało mnóstwo dekoracji z akcentem jabłka, w tym ścianka - miejsce, w którym można było robić zdjęcia,

- Czy wiesz, że .... w każdym kawałku ciasta / naleśniku znajdowała się karteczka z hasłem "Czy wiesz, że..." i ciekawostkami na temat jabłek. Łącznie powstało 120 karteczek - wyjaśniła jedna z finalistek z głuchowskiego KGW.

 

#Jabłonki to czas liczony od początku maja, gdy malowniczo zakwitają polskie sady, aż po wrzesień, gdy drzewa uginają się pod ciężarem soczystych jabłek doglądanych przez troskliwych sadowników i wczesnojesienne słońce. To czas, gdy przy muzyce i jedzeniu, rozmaicie i wesoło celebrujemy to, co w Polsce najlepsze: jabłka, sady, piękno natury i polskie smaki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy