Reklama

Izba Pamięci i Tradycji będzie w innym miejscu

Opublikowano:
Autor:

Izba Pamięci i Tradycji będzie w innym miejscu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Izba Pamięci i Tradycji, którą otwierano w 2017 r. na rynku w Borku, zmienia lokalizację. Eksponaty i wyposażenie już wkrótce zostaną przeniesione do starej części przedszkola samorządowego w Karolewie, znajdującej się na najniższych kondygnacjach. Nowe pomieszczenia już gotowe.

Po rozbudowie obiektu przedszkolnego, z pomieszczeń wyprowadzono dzieci, zlikwidowano magazyny i szatnie. Sale stały puste. Były nie do użytku, gdyż potwornie w nich śmierdziało, od lat opanowane były przez grzyb i wilgoć, które trudno było zlikwidować.

- Została sporządzona dokumentacja, także fotograficzna. Chodzi o to, aby ludzie, którzy nigdy tam nie byli, wiedzieli, w jakim stanie były pomieszczenia. Sam siedziałem tam 2 godziny, sprawdzając skąd mamy problem z grzybem, wilgocią i smrodem. Ostatecznie doszedłem do wnioski, że problem jest w rurach kanalizacyjnych. Kazałem odciąć wszystkie rury, wyrzucić, pozasklepiać. W ten sposób smród, który utrzymywał się przez 20 lat, zniknął - wyjaśnił burmistrz Borku Marek Rożek.

Zerwano też płyty, którymi obite były ściany i uzyskano idealny efekt. W ostatnich tygodniach trwała przebudowa uporządkowanych pomieszczeń. Dwie duże sale podzielono na 4 mnejsze, wydzielono korytarze. W ten sposób uzyskano 4 pomieszczenia.

Izba Pamięci i Tradycji, która znajduje się obecnie w kamienicy na boreckim rynku, składa się z 3 sal. Znajdują się tam pokoje, które stworzyły i urządziły trzy organizacje, działające na terenie gminy Borek Wlkp., wystawiając w gablotach oraz biurkach swoje materiały, z którymi wiążą wiele wspomnień. W jednym znajduje się pokój Bractwa Kurkowego, w drugim pokoju umieszczono historyczne zdjęcia, stroje dyplomy Zespołu Ludowego Borkowiacy. Kroniki, fotografie, sztandar i inne eksponaty do Izby przynieśli również członkowie Koła Śpiewaczego Jutrzenka.

Jedno z wyremontowanych przedszkolnych pomieszczeń przekazane zostanie do jednostki OSP w Borku, która szuka dodatkowego miejsca na miejsce spotkań i magazyn. Przebudowa dolnej kondygnacji przedszkola kosztowała 50 000 zł, a środki pochodzą z budżetu przedszkola w Karolewie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE