Reklama

Ile kosztują święta?

Opublikowano:
Autor:

Ile kosztują święta? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Czas świąt, to dla nas – konsumentów, prawdopodobnie najdroższy czas w ciągu całego roku. Mimo że obiecujemy sobie, że zakupowy szał nas nie dopadnie, zazwyczaj dzieje się zupełnie inaczej. Badania pokazują, że co roku z portfela ucieka więcej, niż rok wcześniej. 

 

W tym roku przeciętny Polak wyda na święta 719 zł. W ten sposób zapewni rodzinie wieczerzę wigilijną oraz zadba o rozrywkę (wyjazdy, spotkania) i prezenty. Nasi Czytelnicy, zapytani o kwotę, jaką planują wydać tylko na prezenty, w zdecydowanej większości odpowiadali, że mieści się ona w przedziale 200-500 złotych.

Kilka dni przed świętami w marketach spożywczych zostawimy rachunek na sporą kwotę, zaopatrując się w najpotrzebniejsze produkty do wykonania wieczerzy wigilijnej. Jeszcze wcześniej zaczynamy myśleć o drzewku. - Święta Bożego Narodzenia to okres dość napięty. W tym roku prowadzimy tradycyjnie sprzedaż roślin kopanych z bryłą korzeniową w donicy - mowa tu o odmianach: świerk serbski, jodła koreańska czy świerk biały conica, który jest ciekawą alternatywą do małych pomieszczeń. Zainteresowaniem cieszą się również cięte drzewa, które z racji wycinania w dobrym terminie, są dostępne w naszej szkółce od 10 grudnia – mówi Zbigniew Wawrzyniak ze szkółki krzewów z Kunowa. Młode, pięcioletnie sadzonki kosztują od 10 zł/szt, świerk serbski w donicy od 80 zł/szt.

Kolejnym ważnym wydatkiem są ryby. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć tradycyjnego karpia. - Ceny są przeróżne, ale w granicach 15 zł-17 zł za kilogram żywego karpia – mówi Dawid Kamiński, właściciel firmy Kam-Staw. Szaleństwo na łowisku zaczyna się dwa, trzy ostatnie dni przed wigilią. - Najgorzej, gdy święta przypadają tak jak w tym roku, że mamy weekend i wigilię w poniedziałek. Wtedy wszyscy czekają do ostatniej chwili, żeby kupić rybkę. Spodziewamy się, że sobota i niedziela będą pracowite „do upadłego”. Oczywiście są małe wyjątki, które uważają, że ryba musi być świeża i kupują w dniu wigilii, ale to pojedyncze osoby – mówi D. Kamiński.

Mamy drzewko, rybę, czas na odrobinę słodyczy. Wielu z nas nie ma czasu na samodzielne wykonanie i szuka osób, które pieką domowe ciasta. - Zamówień przed świętami jest dużo. Są to różności, chociaż tradycja pozostaje - najczęściej wybierane są makowce, serniki i ciasta z kajmakiem - mówi Daria Kulczak, właścicielka pracowni cukierniczej.

A wy, ile wydacie w te święta? Weźcie udział w sondzie! 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE