reklama
reklama

Historia kobiet nietuzinkowych. Wernisaż wystawy w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: plakat organizatorów wystawy

Historia kobiet nietuzinkowych. Wernisaż wystawy w Gostyniu - Zdjęcie główne

foto plakat organizatorów wystawy

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Na gostyńskim rynku w czwartek, 10 czerwca otwarcie wystawy oraz spotkanie z Olgą Wiechnik - dziennikarką i redaktorką.
reklama

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu we współpracy z Muzeum w Gostyniu i Gostyńskim Ośrodkiem Kultury “Hutnik” zaprasza na wernisaż wystawy “Dawno, dawno, prawie 100 lat temu...Historia kobiet nietuzinkowych” oraz spotkanie z Olgą Wiechnik, które odbędą się 10 czerwca o godz. 17.00 na Rynku w Gostyniu.

Wystawa została zorganizowana w ramach projektu „Czytaj z Franciszką 2.0” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Ukazuje ona rolę kobiet zarówno w historii Gostynia, jak i całej Polski oraz przywraca pamięć o Towarzystwie Czytelni dla Kobiet. Przytaczane postacie trudniły się działalnością biblioteczną, same tworzyły literaturę, były działaczkami społecznymi, a Towarzystwo dało początek Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. 

O pierwszych kobietach posełkach pisze w swojej książce „Posełki. Osiem pierwszych kobiet.”- Olga Wiechnik. Dziennikarka i redaktorka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, publikowała m.in. w „Przekroju”, „Twoim Stylu”, „Malemenie” i „Pani”. W swojej książce odpowiada na pytanie jak nazwać kobietę parlamentarzystkę. Pani Poseł? Posełkini? Posłanka? Odpowiedź jest prosta – Posełka. Polska jako jedno z pierwszych państw na świecie dała pełne prawa wyborcze kobietom. Dzięki temu w Sejmie Ustawodawczym w 1919 roku znalazły się posełki.

Organizatorzy zapraszają na wystawę i spotkanie z autorką! Projekt "Czytaj z Franciszką 2.)" realizowany jest pod patronatem gostynska.pl i "Życia Gostynia"

Osoby z niepełnosprawnościami, które chciałyby uczestniczyć w wydarzeniu, a potrzebują pomocy prosimy o zgłaszanie się pod numerem 730-800-787.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama