Reklama

Groby Pańskie w gminie Gostyń. Niebiesko-żółte flagi i inne odniesienia do wojny w Ukrainie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Podczas trwania Wielkiego Tygodnia w kościołach stawiane są aranżacje Grobu Pańskiego. Bywa, że są one przygotowywane tygodniami. Jak przystrojone są kościoły w gminie Gostyń na Wielkanoc w 2022 roku?

Groby pańskie w świątyniach gminy Gostyń przygotowane na Wielki Piątek

Jak pokazuje polska tradycja Groby Pańskie w świątyniach buduje się na Wielki Piątek. W tym dniu, po liturgii wielkopiątkowej, Ciało Chrystusa (w postaci opłatka umieszczonego w monstrancji) zostaje przeniesione do symbolicznego grobu.

 Nawiązania do sytuacji w Ukrainie w gostyńskich kościołach

Od lat aranżacje Grobów Pańskich w Polsce nawiązują do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie lub do wydarzeń historycznych. Groby często symbolizowały trudne polskie doświadczenia. Tym razem można w kościołach zauważyć odniesienia do tragicznych wydarzeń w Ukrainie. Groby Pańskie w wielu miastach nawiązują różnymi elementami i symbolami do trwającej tam wojny - ZOBACZ FILM TU

Kościół zniszczony przez Rosjan w Ukrainie, potłuczone szkło okienne, spalone belki, Chrystus przysypany gruzem to tylko niektóre elementy i symbole związane z cierpieniem Ukraińców, jakie mamy w wielu kościołach w Polsce. W świątyniach położonych na terenie gminy Gostyń elementem nawiązującym do sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów są niebiesko-żółte flagi, na znak solidarności.

Warta strażaków-ochotników w Kunowie

Tak jest w kościele pw. św. Andrzeja w Kunowie. Tam również w okresie poprzedzającym Wielkanoc, w tym przez Wielką Sobotę przy grobie wartę pełnią strażacy-ochotnicy w galowych mundurach. W wielu regionach Polski honorowe warty stały się strażacką tradycją, nawiązującą do historycznych wydarzeń. W bazylicie na Świętej Górze wartę honorową przy Grobie Pańskim pełnią harcerze z 14. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Gostyniu - KLIK.

Honorowe warty w świątyniach przy Grobie Pańskim to nawiązanie do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Tradycja wiąże się ze sprowadzeniem Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwanych Bożogrobcami, z Palestyny do Polski w 1163 roku.

Ukraińska flaga. Gostyńska młodzież wyszła z inicjatywą

 W gostyńskiej farze rzucającym się w oczy elementem aranżacji Grobu Pańskiego również jest duża niebiesko-żółta flaga.

- Młodzież, patrząc na to, co dzieje się w Ukrainie, wyszła z taką propozycją, by przy Grobie Pańskim , jako dekorację, zawiesić również flagę ukraińską. Musze powiedzieć, że przy stawianiu grobu również pracowali uchodźcy z Ukrainy, których gościmy w parafii. Jest pewien 16-latek, który śmigał po drabinach, inni zaangażowani ustawiali kwiaty, aktywnie się włączyli. Uchodźcy, którzy goszczą w naszej parafii, w Domu Katechetycznym, są katolikami. Rozumieją znaczenie Świąt Wielkanocnych, znają obrzędy kościoła katolickiego. Zaprosiliśmy naszych gości na jutrzejsze śniadanie - powiedział ks. Grzegorz Robaczyk, proboszcz parafii farnej w Gostyniu.

W kościele farnym po przeciwnej stronie Grobu Pańskiego znajduje się „dekoracja” symbolizująca całun - szatę, którą przykryto ciała Pana Jezusa po zdjęciu z krzyża. W oczy rzuca się treść modlitwy:

Stary Gostyń. Nie ustawajmy w modlitwie o pokój

Niebiesko-żółtych barw przy grobie Jezusa nie zabrakło także w świątyni pw. bł. E. Bojanowskiego na os. Pożegowo w Gostyniu. W kościele pw. św. Marcina w Starym Gostyniu mottem Grobu Pańskiego są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa, nie ustawajmy...". Ma to uświadomić wiernym, że jesteśmy sługami i apostołami, „posłanymi w pokoju Chrystusa” w świat wojny, zatem „nie ustawajmy” w modlitwie o pokój.

Wieczorem w kościele rzymskokatolickim obchodzona będzie Liturgia Wigilii Paschalnej (o g. 20.00 w kościele pw. św. Małgorzaty w Gostyniu) - SZCZEGÓŁY TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy