Reklama

Gostyńskie Rockowania Festival 2023. Główną gwiazdą będzie zespół „Armia”. I kto jeszcze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Gostyńskie Rockowania Festival 2023. Główną gwiazdą będzie zespół „Armia”. I kto jeszcze? - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Gostyńskie Rockowania Festival – to muzyczna impreza, która stała się zdecydowanie wiodącym wydarzeniem organizowanym w Gostyniu przez GOK Hutnik. Co w tym roku? Po raz pierwszy nagroda finansowa, a oprócz tego dwie gwiazdy – jedna podczas finału na scenie, a druga w jury...

Gostyńskie Rockowania Festival 2023 już trwa. W tym roku zgłosiło się 111 kapel, z których po weryfikacji, 20 wybrano do występów w etapie półfinałowym. Dwa koncerty na półfinał zaplanowano 28 stycznia 2023r. oraz 4 lutego.

W tym roku w przesłuchaniach półfinałowych wezmą udział następujące formacje:

I półfinał - 28 stycznia 2023

4 Dziki - Wrocław
Hengelo - Katowice
Insekt - Katowice
Just Like Greg - Bydgoszcz
Keymakers - Warszawa
Klangor - Warszawa
Mercurius - Tarnów
MSV - Krępice
Taint - Pszczyna
Vademecum - Katowice

II półfinał - 4 lutego 2023
Hellhaven - Kraków
Hellvoid - Gdynia
Joe Palooka - Katowice
Mama Morphine - Wrocław
Misscore - Lubrza
Neaghi - Wrocław
Radcurie - Złotoryja
Skytruck - Warszawa
Super Potwór - Rumia
Heresy Denied - Poznań

- Do tej pory przez nasz festiwal „przewinęło się" ponad 600 zespołów z całej Polski – liczę pięć edycji i szóstą, która jest w przygotowaniu – pochwalił się na konferencji prasowej Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik.

Ośrodek kultury w Gostyniu jest głównym organizatorem wydarzenia, to na scenie, w sali widowiskowej kapele rockowe prezentują swe umiejętności. 

- Kapele z różnych stron w kraju zgłaszają swój akces do tego, by przyjechać do naszego miasta i zaprezentować swoje umiejętności przed jury. Nie są to zespoły, które przyjeżdżają do nas, licząc na jakiś zarobek. Przyjeżdżają, żeby zagrać na gostyńskiej scenie i dostać szansę występu. Z jednej strony to bardzo cieszy, z drugiej ma smutny aspekt, gdyż udowadnia, że nie ma miejsca, gdzie można by grać tego rodzaju muzykę. Rynek jest tak zamknięty dla kapel, grających rocka w szerokim znaczeniu tego słowa – wyjaśniał Tomasz Barton.

Gostyńskie rockowania organizowane są od 2018 r. Tu zespoły rockowe chwytają wielką szansę, żeby pokazać się na scenie, przed profesjonalnym jury. Od samego początku organizatorzy mają bardzo duży odzew z całego kraju.

– To nie jest przesada. W 2022 r. na festiwalu mieliśmy kapele z Rzeszowa, Olsztyna. Ełku, Szczecina. a nawet z Nowego Sącza. Ci muzycy potrafią przejechać setki kilometrów, by pół godziny zagrać na scenie. To świadczy o marce jakiej się dorobiliśmy – powiedział Tomasz Barton. 

Dyrektor GOK Hutnik podkreślił, że poziom festiwalu Gostyńskie Rockowania oraz to, jak jest doceniany, ukształtowała też współpraca z innymi festiwalami o podobnym charakterze (Bangarang, Wieża Rocka, Wszyscy śpiewamy na rockowo, Gardłoryki).

– Dodatkowo nasza jesienna impreza muzyczna pn. Krzywizna jest elementem ciągłości programowej. To wydarzenie zawsze koresponduje z gostyńskimi rockowaniami – dodał dyrektor GOK Hutnik.

A to się burmistrz zaangażował!

Od samego początku przyjacielem festiwalu rockowego jest Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia. Jak zaznaczył dyrektor GOK Hutnik, włodarz swojej miłości do tego rodzaju muzyki nigdy nie ukrywał. Wiceburmistrz stwierdził, że rock to jeden z gatunków muzyki, który na pewno trwale wpisał się w ośrodek kultury w Gostyniu.

- To już tradycja. Mamy Wojciecha Hoffmana, jednego z najlepszych polskich gitarzystów, który pochodzi z Gostynia. Mamy taką zasadę, że kolejny rok zaczynamy od gostyńskich rockowań, kończymy festiwalem Krzywizna. To jest zamknięty czas. Jest to na pewno pewnego rodzaju promocja miasta. Dzięki temu z jednej strony przyjeżdżają do nas zespoły i dalej chwalą się uczestnictwem w gostyńskich rockowaniach i - jak przez ostatnie lata widać - coraz bardziej, coraz głośniej o tym mówią - zauważył burmistrz Skorupski.

Rezultat jest taki, że na koncercie finałowym salę w GOK Hutnik wypełniają już nie sami gostyniacy, ale fani rocka z bardzo daleka. Włodarz Gostynia jest blisko festiwalu, ale wyrobiona przez kilka lat marka wydarzenia to zasługa dyrektora GOK Hutnik i organizatora imprez Przemysława Rychlika.

- Dajemy możliwości, czyli coś takiego, czego nie praktykuje się w kraju – młode rockowe kapele mogą przyjechać i spróbować zagrać, przedstawić siebie przed określonym jury, którego członkowie powiedzą, jakie zauważyli błędy, jakie mają oczekiwania, co można zmienić - powiedział Grzegorz Skorupski. 

Nie podoba mu się, że aktualnie w mediach promowany jest dość jednolity gatunek muzyczny. 

- Nastąpił przesyt pewnego rodzaju muzyką, ale jest takie miejsce jak Gostyń, gdzie można przyjechać i zagrać na scenie lub posłuchać czegoś nowego, zobaczyć jak to wygląda - podsumował Grzegorz Skorupski.

Po raz pierwszy "kasa" na nagrodę w festiwalu Gostyńskie Rockowania 2023

Przy organizacji festiwalu GOK Hutnik może liczyć na wsparcie samorządu, które w tym roku jeszcze się rozszerza. Do festiwalowych nagród dochodzi ta bardziej prestiżowa - finansowa.

- Jak do tej pory zespoły mogły liczyć na nagrody w postaci miejsc na koncertach, jakichś festiwalach, większej rangi. W tym roku padło postanowienie, które pozwala nam przeskoczyć na inny poziom - zdradził Tomasz Barton. - Od 2023 r. wprowadzamy po raz pierwszy nagrodę finansową dla zwycięzcy - Nagrodę Burmistrza Gostynia w wysokości 5 tysięcy zł. To jednocześnie wsparcie dla zespołu, który staje się naszym ambasadorem - dodał. 

Dyrektor GOK Hutnik podkreślił zaangażowanie lokalnych firm w organizację Gostyńskie Rockowania Festival, co często odbywa się nie na zasadzie czystego sponsoringu (mimo że wchodzi w to również wsparcie finansowe), ale w ramach partnerstwa. Koordynatorzy festiwalu rozwinęli ostatnio współpracę, chcoiażby z "partnerem specjalnym"  kuzniareklamy.pl. Efektem są festiwalowe, gostyńskie koszulki, ale to nie wszystko.

  - Nasz partner stworzy szereg innych gadżetów, które dostępne będą w sprzedaży podczas Finału Gostyńskich Rockowań 2023. Natomiast każdy zespół uczestniczący w półfinałach otrzyma od Kuźni Reklamy koszulkę festiwalową i torbę z gadżetami - pochwalił się Tomasz Barton.

"Artystów ci u nas dostatek"

Za każdym razem organizatorzy muzycznej rockowej uczty starają się wspierać jury obecnością któregoś z istotnych dla muzyki rockowej artystów - ta osoba nazywana jest gwiazdą jury. W poprzednich latach byli to: Wojciech Hoffmann, Piotr Banach, Grzegorz Kupczyk, Damian Ukeje, Titus, Jacek Jędrzejak. W 2023 r. w tej roli wystąpi muzyk, gitarzysta Wojciech Cugowski.

- Powołanie "gwiazdy jury" stawia wydarzenie na wyższym poziomie, wpływa też na to, że zespoły ufają naszym werdyktom. Mają pewność, że nie jest to festiwal, w którym na siłę promowane są miejscowe formacje a werdykt jest zawsze obiektywny i sprawiedliwy - tłumaczy Tomasz Barton.

Formuła Gostyńskie Rockowania Festival zakłada dwa koncerty półfinałowe, z których trzy zespoły awansują do finału poprzez decyzję jury. Natomiast czwarty zespół trafi do rozgryki finałowej poprzez ankietę, która pojawi się na oficjalnym profilu facebookowym rockowań - TUTAJ BĘDZIE MOŻNA GŁOSOWAĆ na jeden zespół spośród 17 półfinałowych.

- Jeśli chodzi o scenę, gwiazdą tegorocznego finału będzie zespół ARMIA z Tomaszem Budzyńskim na czele - oznajmił dyrekor GOK Hutnik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy