Reklama

Gostyńska biblioteka otwiera szeroko drzwi. Jak będzie wyglądał Tydzień Bibliotek w Gostyniu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Gostyńska biblioteka otwiera szeroko drzwi. Jak będzie wyglądał Tydzień Bibliotek w Gostyniu? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Tydzień Bibliotek to wydarzenie, które co roku w maju organizuje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W 2023 roku będzie to wyjątkowy „tydzień”, gdyż biblioteki otwierają drzwi dla czytelników po raz dwudziesty.

Reklama

Jubileuszowe wydarzenie, kiedy to biblioteki w całym kraju otwierają szeroko drzwi dla czytelników, dla chcących poznać specyfikę zawodu bibliotekarza, rozpoczyna się już jutro 8 maja 2023 r., a będzie trwało do 14 maja. Tegoroczne hasło kilkudniowego eventu, jak zdecydował zarząd Stowarzyszenia, brzmi „Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka”.

Po co jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek?

Ideą „Tygodnia” jest promocja czytelnictwa i bibliotek. Chodzi o podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. 

Biblioteka jest miejscem, do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze - tak uzasadniono hasło Tygodnia Bibliotek 2023.

W Gostyniu Tydzień Bibliotek trwa już od 2 tygodni

W Gostyniu wydarzenie właściwie rozpoczęło się z końcem kwietnia. Nasza książnica dzień 13 maja chce poświęcić kotom i w tym celu przyjaciele biblioteki, wielbiciele czytelnictwa oraz kotów są proszeni o przesyłanie na facebookowe konto zdjęć swoich „futrzaków”. Fotografie przyjmowane są do 11 maja. Ze zdjęć stworzona zostanie wirtualna wystawa, która będzie wyświetlana przez cały Dzień Bibliotecznego Kota (13 maja) na TV, w holu gostyńskiej biblioteki publicznej. 

Biblioteka Miejska w Gostyniu z okazji nadchodzącego świątecznego tygodnia ogłosiła też inną ciekawą zabawę - to konkurs na zdjęcie najciekawszej domowej biblioteczki. Ci, którzy zdecydują się wziąć udział, powinni do 8 maja wysłać zdjęcie swojej biblioteczki w komentarzu pod postem, w wiadomości prywatnej na profil biblioteki poprzez messengera, albo na adres: czytelnia@biblioteka.gostyn.pl

Do wygrania są nagrody złożone z nowych bibliotecznych gadżetów. 9 maja o godz. 19.30 na gostyńskim rynku ogłoszenie wyników i wyłonienie 3 laureatów. 

Spacery, warsztaty, wystawy - program wydarzenia

Z okazji Tygodnia Bibliotek dla wszystkich odwiedzających od 8 maja przygotowano w gostyńskiej książnicy mnóstwo innych atrakcji, a w tym spacery, warsztaty, wystawy, zajęcia malarskie, komiksowe, z których będzie można korzystać przez 7 dni, począwszy od poniedziałku, 8 maja.

  • warsztaty z tworzenia scenariusza i rysunku komiksowego
  • zajęcia malarskie i wystawa prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu
  • akcja bookcrossingowa na gostyńskim rynku - pod ratuszem ponownie pojawi się regał, a o określonych godzinach będzie można zyskać jednorazową zniżkę 10% na zakupy w księgarni „Notka” oraz na dowolne zamówienie w restauracji Szalona Krowa za przyniesienie używanych książek
  • spacer prowadzony przez Grzegorza Skorupskiego śladami jego literackiego bohatera – Adama Karskiego; 
  • tworzenie futurystycznych pojazdów i skorzystanie z Mediateki 
  • zbieranie czytelniczych orderów oraz zajęcia origami; 
  • pokazanie swojego kota w otoczeniu książek na fotografii wyświetlanej w holu biblioteki
  • spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia Noe opowiadającym o opiece nad kotami i ich adopcją; 

Gry planszowe, konkursy, casting

W nadchodzącym tygodniu będzie też okazja do wzięcia udziału w castingu do pełnometrażowego filmu „Vendetta” nagrywanego z okazji IV edycji ogólnopolskiego Festiwalu Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”. 

Wszystkie atrakcje zaplanowano w holu biblioteki publicznej w Gostyniu, gdzie codziennie dla czytelników i przyjaciół biblioteki będzie również dostępna czytelnia! Oprócz spotkań i warsztatów przygotowano także kilka konkursów i zabaw z nagrodami. Poza opisanymi wcześniej jest też konkurs na najlepsze kocie przebranie; konkurs na najlepiej odwzorowane mruczenie kota i potyczki rodzinne w wielkoformatowych grach planszowych.

SZCZEGÓŁY TUTAJ NA PLAKACIE

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy