Dziesiąty - jubileuszowy festiwal fantastyki, to więcej zabaw i atrakcji oraz więcej czasu, by z nich korzystać. Zainteresowani będą się bawić przez pełne 3 dni. Organizatorzy podkreślają, że piątek - 28 lipca - jest dniem wstępnym do Gostyńskiego Festiwalu Fantastyki Gostkon 2023.
Warto nadmienić, że wydarzenie rozpoczęło się w czwartkowe popołudnie (27 lipca) emisją filmu o ojcu chrzestnym polskiej fantastyki Macieju Parowskim - pisarzu, współtwórcy komiksów „Funky Koval” i „Wiedźmin”, wieloletnim redaktorze miesięcznika „Fantastyka” i „Nowa Fantastyka. Miał to być hołd dla zmarłego festiwalowego przyjaciela.
- Maciej odwiedzał nas nie raz, prowadził nam wykłady, warsztaty i spotkania dyskusyjne. Cały czas o nim pamiętamy - mówią organizatorzy.
Gostkon 2023. Dzień wstępny do ukłon w stronę pierwszej edycji festiwalu
Piątek, „dzień wstępny” jest ukłonem do I edycji Gostyńskiego Festiwalu Fantastyki Gostkon, która była skromna, wręcz kameralna. Gostkon raczkował, ale odbył się i przetrwał. Dla miłośników fantastyki, dzień w bibliotece otwarto o godz. 13.00, ale zainteresowani czekali już wcześniej.Na piętrze biblioteki miejskiej Mikołaj Rogala przygotował mały Games Room, z 80 grami planszowymi. To mniej więcej tyle, ile było dostępnych na pierwszym festiwalu, w 2014 r.
Ale to nie wszystko. Oblegana była mediateka ze sprzętem i najróżniejszymi grami, jakie ma do zaoferowania. Odbyły się także warsztaty graficzne z Anią Teodorczyk-Twardowską. Pod hasłem "Cyfrowe Mandale" pokazywała chętnym, jak w prosty sposób, za pomocą tabletu graficznego, stworzyć fantazyjne mandale, śnieżynki i wzory.
Mimo, że wzory wydają się być bardzo skomplikowane i fantazyjne, jest to bardzo proste narzędzie i w zasadzie w przeciągu kilkunastu do kilkudziesięciu minut każda osoba, nawet najmłodsza, jest w stanie stworzyć taki bardzo skomplikowany, szczegółowy i kolorowy wzór - mówiła instruktorka.
Zainteresowanie było duże, rotacja trwała przez cały czas. Odbyły się też turnieje virtual-reality.
Można było obejrzeć Batmana, Terminatora i Mrocznego Rycerza
Na piętrze w bibliotece ustawili się także kolekcjonerzy - jeden z powiatu gostyńskiego, drugi z łaskiego (woj. łódzkie). Terminator, Oredatir, Batman, Mroczny Rycerz - to filmy, z których figurki i statuy można było oglądać pierwszego dnia Gostkonu w bibliotece w Gostyniu.
To różne artefakty naszej przeszłości. Dzisiaj na wystawie jesteśmy z kolegą - on zbiera figurki z klasyków kina akcji - Terminator, Predator, a ja - figurki bohaterów z Mrocznego Rycerza i Batmana. Są to figurki w skali 1:6, 1:4 - mówił wystawca z Bruczkowa (gm. Borek Wlkp.).
Na wystawie kolekcjonerzy pokazali też figurki o większych gabarytach - popiersia czy rękę Terminatora w skali 1:1.
- Jest to ciekawe hobby. Nie ogranicza się tylko do ekspozycji - zbierane przez nas gadżety nie mają służyć tylko do postawienia i oglądania. Mamy mnóstwo figurek, jak te w skali 1:6. Można zmieniać położenie, ustawienie oczu, rąk i nóg. Jest też możliwość zmieniania kończyn. Są prawdziwe, ukorzenione włosy, jak u Jokera z Batmana - mówi Bartosz Hamulski z Bruczkowa.
Kolekcjonerzy nie chcą już być w ukryciu, chcą głośno mówić o swoim hobby, wymieniać się informacjami, doświadczeniami. Mają swój kanał na platformie YouTube, a także grupę na portalu społecznościowym.
- U mnie zbieranie zaczęło się od filmów - jako dziecko kochałem kino, Batmana szczególnie. Pierwszą figurką był gumowy Batman, jeszcze z lat 90. XX wieku - mówi Bartosz Hamulski.
W piątek w bibliotece zafundowano także grę w "Mafię" - to popularna gra towarzyska, w której gracze wcielają się w role członków mafii i cywilów, próbując odkryć tożsamość pozostałych uczestników.
Dzień Wstępny Gostkonu 2023 zwieńczyła prelekcja filmowa.
Jutro Festiwal Główny rusza o godz. 11.00. W sobotę Gostkon zmienia miejsce i przenosi się do Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.