Reklama

Gospodynie ruszyły się rejestrować

Opublikowano:
Autor:

Gospodynie ruszyły się rejestrować - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Trudno jeszcze powiedzieć, ile kół gospodyń wiejskich z naszego regionu wpisze się do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Z informacji przekazanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, której powierzono piecze nad realizacją zadań w tym zakresie wiemy jednak, że zainteresowanie tematem w kręgach gospodyń wiejskich jest spore.

Aby lepiej przybliżyć całą kwestię osobom zainteresowanym, w ostatnich tygodniach na terenie powiatu gostyńskiego odbywały się spotkania dotyczące m.in. trybu tworzenia kół gospodyń wiejskich oraz zasad wpisu do rejestru, który daje konkretne korzyści m.in. dofinansowanie do działalności.

– Jest to w granicach od 3 do 5 tysięcy jednorazowej pomocy dla koła – tłumaczył podczas jednego z takich spotkań Jan Gross, pełnomocnik ds. kół gospodyń wiejskich na obszarze powiatu gostyńskiego w miejscowym biurze powiatowym ARMiR.

Wysokość pomocy finansowej (w zależności od wielkości koła):

- do 30 członków 3 000 zł

- od 31 do 75 członków - 4 000 zł

- powyżej 75 członków - 5 000 zł

O wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich mogą się ubiegać koła i związki kół. Z chwilą takiego wpisu nabywają one osobowość prawną, która umożliwia prowadzenia działalności zarobkowej, a także ubieganie się o pomoc finansową ze strony ARiMR. Postępowanie w sprawach o wpis lub zmianę wpisu koła do KRKGW jest wolne od opłat. Na terenie jednej wsi siedzibę może mieć tylko jedno koło. Rejestracji podlegają zarówno koła już działające, w formalny bądź nieformalny sposób, jak i nowe organizacje.

Z inicjatywą założenia może wystąpić, co najmniej 10 osób. Założycielem może być każda osoba, która ukończyła 18 lat i której miejscem zamieszkania jest wieś będącą terenem działalności koła. W określonych sytuacjach osoby od 13 do 18 roku życia mogą uczestniczyć w pracach kół gospodyń wiejskich, tzw. koła młodzieżowe, które nie będą posiadały osobowości prawnej, tylko działały właściwych organizacjach. Koło przyjmuje statut.

Działające na dotychczasowych zasadach KGW mają czas do 2 stycznia 2019 r., by zarejestrować się w ARiMR. Po przekroczeniu tego terminu nadal będzie istniała możliwość rejestracji, jednak pod warunkiem, że nie uprzedzi je inne koło, które będzie chciało działać w danej miejscowości. Przynajmniej na razie przepisy nie pozwalają na rejestrowanie KGW z terenu miast.

Już zarejestrowane koła powinny złożyć wniosek najpóźniej do 27 grudnia. Pomoc finansowa będzie wypłacana w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów ustawy.

Podczas spotkań przedstawiciele agencji, wspólnie z tutejszym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego starali się odpowiedzieć na pytania, jakie miały reprezentantki KGW. Pojawiły się pytania m.in. o opodatkowanie działalności oraz czy również w przyszłym roku będzie można wystąpić o pomoc finansowa?

– Opodatkowania nie ma, wymagana jest uproszczona rachunkowość. Warunkiem jest oczywiście prowadzenie działalności statutowej, nie prowadzicie dodatkowej działalności komercyjnej. Otrzymaną pomoc finansową trzeba będzie rozliczyć. Bo to nie będzie tak, że dostaniecie od nas pieniążki i zrobicie z nimi, co chcecie – informowali przedstawiciele ARMiR.

Co do możliwości pozyskania środków także w przyszłym roku, to tutaj pojawiły się wątpliwości: w ustawie jest mowa „o jednorazowej pomocy”.

– Do ustawy jeszcze doszło rozporządzenie ministerstwa inwestycji i rozwoju. (...) Wywnioskowaliśmy, że ta pomoc będzie, co roku. Tak można przypuszczać. Nie potrafię powiedzieć, czy raz w roku, ale można się domyślać, że tak – powiedział Jan Gross.

Wszystkie niezbędne informację potrzebne do zarejestrowania koła można znaleźć na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakładce Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW) - TUTAJ. Kontakt do pełnomocnika dla KGW z terenu powiatu gostyńskiego: tel. 65 575 30 00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE