Reklama

Głaz czekał na odpowiednią chwilę. Jest tablica

Opublikowano:
Autor:

Głaz czekał na odpowiednią chwilę. Jest tablica - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wlkp., z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ufundowała pamiątkową tablicę. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 9 listopada. Aby przeżyć praktyczną lekcję historii, na placu przed szkołą zebrali się nauczyciele i uczniowie, a także zaproszeni gości, wśród których był burmistrz boreckiej gminy Marek Rożek.

Dyrektor Władysław Hałas przypomniał, skąd pojawił się pomysł wykonania pamiątkowej tablicy dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Propozycja padła w ubiegłym roku szkolnym ze strony Ewy Spychały. Zaczęto zastanawiać się nad miejscem zawieszenia pamiątki. Od wielu lat na skwerze obok szkoły znajdował się duży głaz.

- Leżał i widocznie czekał na odpowiednią chwilę. Trzeba było go tylko przenieść o kilkadziesiąt metrów. Dzięki Zakładowi Usług Komunalnych w Borku Wielkopolskim zadanie zostało wykonane - wspominał dyrektor boreckiej szkoły.

Był pomysł, znaleziono miejsce, ale szkoła nie miała pieniędzy i tablicy, a zwłaszcza tego, co na tablicy. Na początku września, po rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2018/2019 ogłoszona została zbiórka na pokrycie kosztów tablicy. Wykonanie zlecono zakładowi kamieniarskiemu z gminy Borek. 31 października tablica została zamontowana na obelisku. Ostatnim zadaniem była iluminacja świetlna, którą wykonała miejscowa firma elektroinstalatorska. Dokładnie 8 listopada 2018 r., o godzinie 11.00 zakończona została zbiórka pieniędzy na tablicę. W sumie uzbierano prawie 696 złotych.

- Dzisiejsza uroczystość jest potwierdzeniem naszego wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. Wyrazem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy w walce poświęcili to co najcenniejsze dla każdego człowieka - oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo - zwrócił się dyrektor Hałas do obecnych. - Dzięki ich ofierze mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością.

W budynku boreckiej szkoły wisi już tablica pamiątkowa z 1928 roku, którą „Dziatwa Szkolna w Borku Wlkp.”, jak na niej czytamy, ufundowała w 1928 r., kiedy obchodzono 10-lecie niepodległości państwa. Trzy lata temu znaleziono ją w piwnicy przy okazji robienia porządków, odnowiono ją i oprawiono, ale nie mogła zawisnąć na głazie, gdyż jest popękana. To znalezisko było inspiracją do ufundowania nowej - z okazji 100 rocznicy.

- Dziś możemy sobie tylko wyobrażać, co czuli ludzie, z których większość urodziła się pod zaborami. Najmłodsi uczniowie byli pierwszym pokoleniem urodzonym w wolnym kraju. Pokoleniem, któremu 11 lat później niepodległość odebrano na kilka wojennych lat - mówi dyrektor Hałas.

Zaapelował do uczestników uroczystej akademii, aby - wspominając wydarzenia z przeszłości - myśleli także o przyszłości. - Aby to, co dali nam nasi przodkowie, nie zostało nam ograniczone, żebyśmy tych wartości nie zostali pozbawieni - powiedział. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców, a także burmistrz podpisali Akt Fundacyjny. Później odbyła się uroczysta akademia szkolna, podczas której wszyscy odśpiewali hymn państwowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE