Reklama

Girlanda serc w podziękowaniu [FILM]

Opublikowano:
Autor:

Girlanda serc w podziękowaniu [FILM] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Biało-czerwone parasolki w kolumnie, apel poległych, łańcuch pokoleń w podziękowaniu młodego pokolenia gminy Borek dla starszych mieszkańców, za wolną Polskę. To wszystko w Borku, na 100. urodziny Niepodległej Polski. Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęto mszą św. w intencji ojczyzny, odprawioną w sanktuarium na Zdzieżu.

Następnie uczniowie Zespołu Szkół im. Powstańców Wlkp. w Borku oraz członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi Powstańców Wlkp., a także na grobach powstańców na cmentarzu przykościelnym oraz parafialnym.

Z kościoła uczestnicy przemaszerowali na borecki rynek. Kolumnę z pocztami sztandarowymi prowadziła borecka orkiestra parafialna. Przemarsz uświetniły kompanie honorowe OSP w Borku, kompanie drużyny harcerskiej i drużyny zuchów w Borku oraz MDP Na boreckim rynku - aby uczcić wszystkich bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - apel pamięci odczytała Klaudia Wyzuj.

Następna część obchodów odbyła się w sali ośrodka kultury. Punktualnie o godz. 12.00, mieszkańcy gminy solidarnie zaśpiewali wszystkie 4 zwrotki hymnu Polski, po czym okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Borku Marek Rożek. Podczas uroczystej akademii, którą przygotowali uczniowie ósmych klas Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku mieszkańcy mogli przenieść się na radosne przyjęcie urodzinowe dostojnej jubilatki, czyli Polski. W sali ośrodka kultury obejrzeli przedstawienie pt. „Biało-Czerwona”. Reprezentanci młodego pokolenia pokazali, jak bardzo cieszą się z odzyskanej 100 lat temu niepodległości. Biesiadnicy podczas urodzin wspominali wszystko, co jest związane z naszym krajem - tradycje, przysłowia, powiedzenia, bawili się językiem polskim. W trakcie spotkania rozmawiali o historii kraju, wspominali postacie historyczne, śpiewali piosenki. W program uczniowskiej akademii wpisywała się niespodzianka, która nadeszła pod koniec programu. Przy każdym nakryciu na stołach, przy których siedziała publiczność były biało-czerwone serduszka.

 Młodzież poprosiła starsze pokolenia, aby z nich ułożyli girlandę niepodległości i połączyli się z artystami na scenie. Padł pomysł, a mieszkańcy gminy bardzo chętnie dali się w to wkręcić. Współdziałali, aby „spiąć” wycięte kawałki papieru w jeden długi łańcuch, bez użycia kleju czy spinaczy. Sprawna realizacja przyniosła spektakularny efekt. Dzięki łańcuchowi połączyły się dzieci, młodzież i starsi, a jednocześnie artyści wraz z publicznością. Artyści podziękowali starszemu pokoleniu za to, że walczyli o niepodległość, a rodzicom za to, że im przekazali wolną Polskę. Scenariusz akademii napisały polonistki Agnieszka Nawrocka i Renata Wielebińska, a oprawę muzyczną przygotowała Lidia Wytykowska.

fot. A. Fajczyk, Ł. Szolc, R. Busz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE