Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania Dzieciom obchodzony rokrocznie 29 września, to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są najmłodsi czytelnicy. W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli uczniowie klas I świętowali wraz z gangiem sympatycznych Słodziaków z Biedronki.
Wspomniana sieć sklepów do wszystkich szkół podstawowych w Polsce przesłała na początku września bezpłatne zestawy książek pt. Gang Słodziaków. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali również kolorowe plansze, które wychowawczynie klas systematycznie zapełniały naklejkami, nagradzając swoich wychowanków za codzienne głośne czytanie z rodzicami przez 21 dni. Wzorem poprzedniego roku, ta sama sieć sklepów ogłosiła II edycję konkursu dla szkół podstawowych pt. Szkolne przygody gangu Słodziaków, który miał inspirować dzieci do codziennego czytania, a także rozwijać świadomość ekologiczną i kształtować odpowiedzialność za środowisko naturalne.
- Uczniowie klas I stworzyli wraz ze swoimi wychowawczyniami oraz rodzicami konkursowe prace plastyczne - ekologiczne Magiczne Drzewa Słodziaków. Zostały one wykonane z materiałów użytych wtórnie w ramach recyklingu i stanowią dekoracje sal lekcyjnych, w których uczą się pierwszoklasiści – wyjaśnia Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz.
Zdjęcia drzew wraz z relacjami z obchodów dnia głośnego czytania zostały przesłane do organizatora konkursu i będą rywalizowały o nagrody dla uczniów i nauczycieli oraz dla całej szkoły. Wyniki poznamy 13 grudnia.
W ramach obchodów Dnia Drzewa na początku listopada każda klasa I zasadziła również na skwerze przed siedzibą szkoły swoje prawdziwe drzewo. Sadzonki zostały dostarczone przez ogrodnika, Sławomira Naglaka. Drzewka posadzone przez najmłodszych uczniów to: ambrowiec kanadyjski, paulownia tomentosa, czyli drzewo tlenowe, judaszowiec amerykański.
- Życzymy pierwszoklasistom, by ich drzewa pięknie się rozwijały i rosły zdrowo wraz z nimi aż do roku 2027, w którym opuszczą mury naszej szkoły! Składamy także serdeczne podziękowania rodzicom pierwszoklasistów. Ich pomoc podczas tworzenia Magicznych Drzew Słodziaków okazała się nieoceniona – dodaje D. Błażejczak.