reklama
reklama

Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie odbył się dziesiąty raz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Ciemne chmury zawisły nad X Festiwalem Tradycji i Folkloru w Domachowie. To pogoda chciała sprawić figla organizatorom i zagroziła deszczem. Na szczęście prognozy się nie sprawdziły i choć słońce nie zaświeciło, festiwal mógł się odbyć bez przeszkód.
reklama

X Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie jak zawsze z przytupem

Po przerwie spowodowanej pandemią w Domachowie znów rozbrzmiewały dźwięki dud i skrzypiec, słychać było miejscową gwarę oraz wesołe przyśpiewki, a nad miejscem zabawy unosił się zapach smakowitych potraw. Wszystko to za sprawą X Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie. 11 września 2022 roku mieszkańcy gminy Krobia, powiatu gostyńskiego i nie tylko tłumnie stawili się na jednej z największych imprez folklorystycznych w regionie.

Poza muzyką, tańcami i przyśpiewkami z samej Biskupizny, można było także podziwiać występy zespołów ludowych z Bukówca Górnego, Przygodzic oraz Gniewa na Kaszubach. Jak zawsze nie zabrakło również zabawnych scenek rodzajowych w gwarze biskupiańskiej.

- Przygotowaliśmy bardzo bogaty program na jubileuszowy X Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie - podkreślała jeszcze przed imprezą Anna Krzyżostaniak, dyrektor centrum kultury w Krobi. 

Regionalne smaki podczas Festiwalu Tradycji i Kultury w Domachowie

Oczywiście nie samą muzyką Biskupizna żyje. Podczas festiwalu w Domachowie nie zabrakło czegoś dla ciała. Wybierać można było spośród regionalnych specjałów, ale też bardziej piknikowych dań. Dużym zainteresowaniem cieszył się gulasz z kluskami, który przygotowali goście z Węgier. Nasi bratankowie serwowali również trunki, z których słynie ich kraj.  Panie z KGW w Domachowie częstowały natomiast gziką oraz pajtką.

- Pajtka to jajko z mlekiem i mąką smażone na smalcu. Jest pyszna - zachwalały Joanna Jesiak, Aldona Baranowska i Anna Kubiak. - Kiedyś pajtka była daniem pozwalającym nakarmić rodzinę bez wielkich kosztów, jedzenia było dużo, a zużywało się niewiele jajek - wyjaśniały. Do pajtki rozdawanej podczas festiwalu wykorzystano 30 jajek. Panie z KGW tym razem więc nie oszczędzały, a danie dosłownie rozpływało się w ustach.

W Domachowie pokazali, co mają najlepszego

Podczas Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie nie zabrakło też ciekawych stoisk. Można było zapoznać się z ofertą Muzeum Okręgowego w Lesznie, czy podpatrzeć pracę Grupy Rekonstrukcji Żarno z Miejskiej Górki. Na stoisku znalazł się magiel, szatkownica i beczka do kiszenia kapusty oraz młynek do kawy z lat 70-tych XIX wieku. Członkowie grupy częstowali chlebem z powidłami śliwkowymi domowej roboty oraz masłem... wytwarzanym na miejscu.

Wyjątkowo pięknie prezentowało się stoisko Moniki Rolnik z Babkowic koło Pępowa, która prezentowała dekoracje wykonane techniką decoupage.

- To hobby. Prowadzę z mężem gospodarstwo rolne, a decupage zajmuję się w wolnych chwilach - zdradziła. Trzeba jednak przyznać, że kolekcja dekoracji wykonanych tą techniką prezentowała się imponująco.

Oczywiście serca dzieci podbiły dmuchańce, których nie zabrakło także w Domachowie, choć z folklorem mają one niewiele wspólnego.

Na zakończenie Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie wystąpiły dwa zespoły związane z kulturą biskupiańską i lokalną sceną artystyczną: Cztery Mile Lasu oraz Dagadana.

- Chcemy pokazać, że Biskupiznę można przedstawiać inaczej, w nowoczesny sposób - wyjaśniała Anna Krzyżostaniak. - W ten sposób chcemy zachęcać młodych ludzi, żeby zapoznawali się z naszym folklorem.  

Festiwalowe granie i śpiewanie poprzedził półmaraton, o którym wiecej przeczytacie TUTAJ.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama