W sumie sześciu wykonawców prezentujących muzykę tradycyjną: czterech spoza terytorium Polski oraz dwóch rodzimych, nie licząc kapel biskupiańskich wystąpiło na IX Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie.
– Jeżeli chodzi o zespoły zagraniczne wspólnym mianownikiem są dudy. Każdy z tych artystów miał je w swoim instrumentarium – mówi Krzysztof Polowczyk z Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic.
Obok Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy koło Jarocina oraz rozpoczynającej wieczorną potańcówkę kapeli Rube Świnye ze Śląska zagrali artyści z różnych zakątków Europy: zespół Alda z Litwy, Cominia Gens z Włoch, Remi Decker z Belgii i zaprzyjaźniona Kapela Słowackich Gajdoszy. Oczywiście najliczniej zaprezentowali się Biskupianie.
– Festiwal to w pewnym sensie podsumowanie naszych całorocznych działań. Bo to, co się udaje wypracować w tym czasie staramy się zaprezentować właśnie w Domachowie. Jest to także najważniejszy punkt w roku, gdzie my jako gospodarze pokazujemy nasze dziedzictwo gościom, przyjezdnym i innym zespołom – dodaje K. Polowczyk.
Swój dorobek muzyczny przedstawiły: Dziecięcy Zespół Biskupiański przy Przedszkolu Samorządowym „Pod Świerkami” w Krobi, Dziecięcy Zespół Biskupiański przy Szkole Podstawowej w Krobi, Zespół „Młodzi Biskupianie”, Kapela Dudziarska GCKiR w Krobi i Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic.
Z kolei będącą nieodłącznym elementem folkloru biskupiańskiego gwarę można było usłyszeć dzięki członkom Grupy Teatralnej „Na Fali” w scenkach i monologach: „Krejzi Błożyna”, „Tej, ciyżki wybór”, „Gzuby, słuchejcie Mamy” i „Chłorobne reklamiska”. Festiwal Tradycji i Folkloru to także niezrównane biskupiańskie oraz węgierskie przysmaki przygotowane m.in. dzięki gościom z partnerskiej gminy Révfülöp oraz gospodyniom z dziewięciu KGW, stoiska rękodzielnicze czy pokazy z życia dawnej wsi.
W przyszłym roku jubileuszowy, X Festiwal w Domachowie. Co prawda jeszcze nie podsumowano tegorocznego, ale już pojawiają się spekulacje, żeby być przyszłoroczna impreza będzie miała dwudniowy charakter.
Przeczytaj także: Życie Gostynia ma 20 lat - co się przez ten czas zmieniło
Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości portalu: krobia.org - autor: Łukasz Wajnert