Tomik poezji, w którym znajduje się też jedno opowiadanie, nosi tytuł "Wyniesiony". Spotkanie autorskie miało charakter rozmowy, którą w bibliotece przeprowadził Ireneusz Woźnica. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem: pojawili się mieszkańcy powiatu gostyńskiego, a także mieszkańcy Śremu, Poznania czy Gniezna. Obecni na spotkaniu poznali proces twórczy oraz wydawniczy tomiku poezji. W spotkaniu uczestniczył również Antoni Dolata - ilustrator książki.
Eryk Bukowski mieszka w Gostyniu, ma 21 lat. Podczas spotkania w bibliotece podzielił się inspiracjami, które skłoniły go do napisania poszczególnych utworów, a także opowiedział o wyzwaniach związanych z tworzeniem poezji. Zaangażowana publiczność zadawała wiele pytań i wchodziła w dialog z twórcami tomiku.
Eryk Bukowski - pierwszy wiersz był o boksie
- Zacząłem pisać w gimnazjum. Dostałem zadanie od nauczycielki - miałem napisać wiersz o boksie. Wówczas jeszcze trenowałem boks. Spodobało mi się pisanie poezji, zacząłem się tym interesować. Można powiedzieć, że piszę od 4, może 5 lat. Pisałem i wkładałem do szuflady. Teraz przyszedł moment, kiedy stwierdziłem, że podzielę się moją twórczością „ze światem”, posłucham opinii - przyznał Eryk Bukowski.
Zapewnia, że wierszy w ciągu kilku lat powstało dość dużo, do tomiku wybrał te, które jemu najbardziej się podobają. W tomie pt. "Wyniesiony" jest 30 wierszy i 1 opowiadanie. Jak sam mówi, wiersze pisze, kiedy czuje wenę. Bywa tak, że to uczucie czasem przychodzi w podróży, podczas spaceru, a nawet podczas przerwy w pracy.
- Bywa też tak, że poświęcam kilka godzin na pisanie - zdradził Eryk Bukowski.
W jakim nurcie Eryk Bukowski pisze wiersze?
Swoje utwory określa jako wiersze nieregularne, zazwyczaj białe albo wiersze szybkie, pisane automatycznie - jak w surrealizmie.
- Najwięcej czerpię z tradycji katastrofizmu, drugiej awangardy, w tym nurcie większy nacisk kładzie się na obraz poetycki niż na konstrukcję utworu. Najczęściej głównym motywem jest kondycja ludzka: psychiczna i moralno-etyczna oraz kondycja obecnego świata i cywilizacji. To najbardziej używany przeze mnie motyw. Korzystam też z oniryzmu - w niektórych wierszach pokazuję rzeczywistość na kształt snu, marzenia sennego, wizji mistycznej - powiedział twórca tomiku poezji.
Natomiast najwięcej siebie, Eryk Bukowski pokazuje w wierszach, które mówią o teraźniejszości, tak jak w utworach „Wczoraj”, czy „Słowa”.
- Mam też wiersz bez tytułu, który zaczyna się od wersu „Chodnik wydłuża się wśród jednakowych budynków”. Czytelnik raczej powinien się zorientować, gdzie pokazuję siebie, a w których wierszach nie piszę o sobie. Nie ma mnie w wierszu pt. „Wyniesiony”, „Trąd” - powiedział.
O czym opowiada tytułowy wiersz tomu poezji "Wyniesiony" Eryka Bukowskiego?
Tytułowy utwór jest najdłuższy. Autor tomiku poezji przyznał, że kiedy napisał kanon „Wyniesiony”, był przekonany, że to będzie ten wyjątkowy utwór - jeden z najlepszych i najbardziej popularnych.
- Myślałem, że najbardziej będzie się podobał. Jest w nim wiele elementów fantastycznych. Przedstawia postać Wyniesionego. Wyniesiony - czyli łącznik pomiędzy bóstwami, a człowiekiem i z tym, co się dzieje dalej - przyznał nasz rozmówca.
Jego zdaniem poezja jest uzależniająca.
- Kiedy raz zaczyna się pisać, to już brnie się dalej - przyznał Eryk Bukowski.
Mówił otwarcie, że wydanie tomiku poezji „Wyniesiony” nie będzie krótkim epizodem w jego życiu, gdyż ma już w planach wydanie kolejnych wierszy.
- Wiem jedno - obojętnie czym będę się w przyszłości zajmował, będę pisał wiersze. I jestem gotowy poddać je ocenie - zapewnił Eryk Bukowski.
Tomik poezji, którego wydanie Eryk Bukowski sfinansował z własnych pieniędzy, jest do nabycia w gostyńskim liceum i bibliotece publicznej. Cieszy się dużym powodzeniem, autor wierszy planuje dodruk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.