Rozpoczęła się kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Nowi wolontariusze już przeszli proces rekrutacji i niedługo będą uczestniczyć w szkoleniu przygotowującym ich do pełnienia tej funkcji - zapoznają się z ideą „mądrej pomocy” i mechanizmem działania Szlachetnej Paczki i pracy z rodziną. W tej chwili poszukują rodzin w potrzebie.
- Rodzina nie może zgłosić się sama, dlatego to my wychodzimy w ich poszukiwaniu. Odwiedzamy urzędy, szkoły, świetlice, fundacje, parafie. Niestety większość wolontariuszy pracuje, dlatego nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich instytucji. Jeżeli ktoś chciałby zgłosić taką rodzinę proszony jest o kontakt pod numerem telefonu 795 794 619 – mówi Beata Naglak, lider rejonu, która w paczce jest czwarty rok.
Włączając rodzinę do Szlachetnej Paczki wolontariusze kładą ogromy nacisk na ideę niesienia „mądrej pomocy”, czyli pomocy rodzinom, które nie są roszczeniowe i które chcą zmienić swoje życie, ale na tę chwilę potrzebują dodatkowego wsparcia.
- Czasami oczywiście zdarzają się sytuacje, których nie da się zmienić jak np. choroba lub nieszczęścia, przez które łatwiej jest przejść dzięki pomocy naszych wspaniałych darczyńców. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a pomoc dostosowana do faktycznych potrzeb. Niebawem zaczniemy odwiedzać pierwsze zgłoszone rodziny i tu wielki ukłon w stronę wolontariuszy, którzy wkładają w to wiele wysiłku. Poza samymi odwiedzinami jest mnóstwo spotkań zespołu i tzw. papierologii - wszystko po to, aby podjąć jak najlepszą decyzję – mówi Beata Naglak.
Każda rodzina przed podjęciem decyzji jest odwiedzana minimum dwa razy, aby poznać jej trudności i faktyczne potrzeby. Opis włączonej rodziny trafia do systemu, a w połowie listopada następuje otwarcie bazy i tu zaczyna się ogromna rola darczyńców, którzy wybierają rodziny i kompletują paczki. W dniach 7-8 grudnia odbędzie się finał akcji zwany weekendem cudów.
- To prawdziwe święto dla nas jako wolontariuszy, dla darczyńców i obdarowanych rodzin - mnóstwo radości i wzruszeń, a często również zawstydzenie i niedowierzanie. Po wręczeniu paczek nie urywamy kontaktu z rodzinami, ponieważ trwa tzw. „praca z rodziną”, aby pomoc, którą otrzymali była nie tylko zaspokojeniem podstawowych potrzeb, ale przede wszystkim impulsem do zmian – dodaje.
Najważniejszym punktem jest teraz znalezienie rodzin w potrzebie. Wiesz, że twój sąsiad/sąsiadka nie radzi sobie z rzeczywistością? Potrzebuje pralki, węgla, pomocy przy zakupach, nie ma ciepłej wody lub jego/jej emerytura nie wystarcza do końca miesiąca? Możesz zgłosić taką osobę lub rodzinę. Ważne, abyś porozmawiał z tymi osobami i ułatwił pracę wolontariuszom. Jeżeli rodzina wyrazi zgodę na spotkanie – zadzwoń pod numer 795 794 619. Otrzymasz dokument wstępnej zgody, który dana rodzina musi podpisać. Wtedy może spotkać się z wolontariuszem i opowiedzieć swoją historię. Samo spotkanie jeszcze nie oznacza udział w akcji. Pamiętaj o zasadzie „mądrej pomocy”.
Co o Paczce mówią wolontariusze, co rodziny, a co darczyńcy? Ich wypowiedzi znajdziecie w bieżącym Życiu Gostynia.