Reklama

Można zacząć rewolucję w kinie w Gostyniu. Dwa wnioski i blisko 200 tys. złotych dofinansowania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Można zacząć rewolucję w kinie w Gostyniu. Dwa wnioski i blisko 200 tys. złotych dofinansowania  - Zdjęcie główne

Gostyń., GOK Hutnik otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 200 tys. zł i dzięki temu może przeprowadzić rewolucję techniczną w gostyńskim kinie | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Dla takich wieści warto wracać do pracy po świątecznej przerwie - przyznaje Tomasz Barton, dyrektor GOK „Hutnik”. Okazało się, że może zabrać się za kompleksową modernizację jakości projekcji kinowych w Gostyniu. „Hutnik” otrzyma blisko 200 tys. zł dofinansowania z dwóch priorytetów Programu Operacyjnego „Rozwój kin”.

 - Jesienią 2022 r. filmy w kinie w Gostyniu wyświetlane będą na nowym ekranie, z nowego projektora, z laserowym źródłem światła - zapowiada Tomasz Barton, dyrektor GOK "Hutnik", który zarządza gostyńskim kinem. Ośrodek kultury złożył dwa wnioski o dofinansowanie - w jednym chodziło m.in. o zakup ekranu projekcyjnego i procesora dźwięku kinowego, w drugim - o cyfryzację sali kinowej. Oba zostały rozpatrzone pozytywnie.

Gdyby nie dofinansowanie kino w Gostyniu trzeba by było zamknąć?

Wymiana elementów technicznych, m.in.: projektora, procesora dźwięku i ekranu była w gostyńskim kinie konieczna. Projektor cyfrowy, który obecnie funkcjonuje, zaczął pracować 11 lat temu, w czasie, kiedy w Wielkopolsce nastąpiła cyfryzacja kin.

- Z grona instytucji, które wtedy montowały nowe projektory kinowe, tak naprawdę wszyscy już je wymienili, ponieważ okres żywotności tego typu sprzętu się kończy, kiedy pracują intensywnie, zwłaszcza w gostyńskim kinie - tłumaczy Tomasz Barton. - Uprzedzałem włodarzy gminy i radnych, że to już jest rok, kiedy trzeba dokonać wymiany. Gdybyśmy tego nie zrobili, Gostyń pozostałby bez kina, musielibyśmy je zamknąć - dodaje.

Mały projekt rewolucji w kinie w Gostyniu - nowy ekran, procesor dźwięku

W programie operacyjnym „Rozwój kin” (priorytet I „Modernizacja kin”), pozytywną weryfikację przeszedł wniosek GOK "Hutnik" „Modernizacja - zakup ekranu projekcyjnego i procesora dźwięku kinowego oraz zasilacza UPS”. Całkowity koszt realizacji „małego projektu” oszacowano na 36 tys. zł. Gostyński ośrodek kultury na jego realizację otrzyma z PISF dotację w wysokości 50 procent. 

- W ramach zadania planujemy zakup wyposażenia technicznego kina i dostosowanie do cyfrowego standardu wyświetlania filmów. Pierwszym elementem, który znacząco poprawi jakość obrazu, jest wymiana dwunastoletniego ekranu na nowy, srebrny - wyjaśnia Tomasz Barton. - Ekrany kinowe mają to do siebie, że z czasem żółkną. I w tych okolicznościach, kiedy będziemy pracowali już na nowoczesnym projektorze, nasz musimy wymienić. Oprócz tego zamontowany zostanie nowy procesor dźwięku, gdyż od pewnego czasu dźwięk w naszym kinie już szwankował - dodaje.

Dyrektor Barton zapewnia, że wymiana piętnastoletniego procesora dźwięku wyraźnie wpłynie na poprawę wrażeń słuchowych kinowych gości. Z kolei montaż nowego zasilacza UPS zapewni bezpieczeństwo dla całego systemu projekcji kinowej. 

Duży projekt rewolucji w gostyńskim kinie - nowoczesny projektor "laserowy"

Jeszcze większą radość zarządcom kina w Gostyniu sprawiło otrzymanie dofinansowania w priorytecie II „Cyfryzacja kin”. Wniosek GOK „Hutnik”, nazwany „Cyfryzacja sali kinowej Kina Pod Kopułą w Gostyniu” (duży projekt) zakłada realizację zadania, które w całości ma kosztować ponad 482 tys. zł. Projekt otrzymał wsparcie z PISF w wysokości 175 tys. zł. Dzięki temu kupiony zostanie projektor 4K, w standardzie DCI, wraz z oprzyrządowaniem oraz serwerem. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce skończą się problemy techniczne, z którymi gostyńskie kino zmaga się od kilku lat. Jak mówi dyrektor Barton – obecny projektor został zamontowany w 2011 roku i lata świetności ma już za sobą.

- Pracował niemal codziennie. Ostatnie lata to był czas, kiedy dość mocno zmagaliśmy się z awaryjnością. Bardzo duża praca kinooperatorów i dobre relacje z serwisem powodowały, że kiedy były awarie - udawało się szybko je wyeliminować lub im zapobiegać. W ostatnich 2 latach mieliśmy jednak bardzo duże problemy z projektorem - przyznaje dyrektor GOK Hutnik.

W systemie, na którym kino pracuje obecnie, mniej więcej dwa razy w roku wymieniane są lampy. W skali roku na ten cel ośrodek kultury przeznaczał kilkanaście tys. zł.

Po zmianie źródła światła (na laserowe) dojdzie do poprawy na kilku polach.

- Przede wszystkim, dzięki jasności laserowego źródła światła, zdecydowanie poprawi się jakość obrazu projekcji kinowych. Zmiana z systemu lampowego na laserowy da także wymierne korzyści finansowe - tłumaczy Tomasz Barton. Nie będzie potrzeby wymiany lamp, spadnie też zużycie prądu. Dzięki powiększonej pojemności serwera, będzie można archiwizować większą ilość filmów wyświetlanych w kinie.

Pół miliona na rewolucję. Dopłaci gmina Gostyń

Całkowity koszt inwestycji to około 500 tysięcy złotych. Pieniądze na jej realizację w większości będą pochodzić z budżetu gminy Gostyń. Inwestycja powinna zakończyć się do jesieni.

- Duże podziękowania kieruję do włodarzy gminy Gostyń i tych radnych, którzy rozumieli potrzebę wprowadzenia rewolucyjnych zmian technicznych w gostyńskim kinie. Mam zapewnienie, że mogę liczyć na środki z budżetu w tej sprawie, zwłaszcza po otrzymaniu dofinansowania - przyznał Tomasz Barton.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy